photography course entrepreneur
Baví vás fotografování? Sport? Design? Vyzkoušejte třeba školu Entrepreneur Education.

Vocational Education and Training

Být respektovaným profesionálem ve svém oboru, těžit z drahocenných praktických zkušeností ze zahraničí a navíc se chlubit mezinárodně uznávaným certifikátem chce nejspíš každý. Studium odborného kurzu v Austrálii – Vocational Education and Training (VET) vám to umožní.

Obrovskou výhodou je výuka v anglickém jazyce. Nejen že se zdokonalíte v angličtině, ale rozšíříte si i slovní zásobu v daném oboru. A jako bonus získáte nové přátele ze všech koutů světa a poznáte nespočet nádherných míst této země.

Je studium odborného kurzu časově náročné?

Nikoli! Výuka probíhá v ranních, odpoledních nebo večerních blocích, obvykle 2–3 dny v týdnu (minimálně 20 hodin týdně). Rozvrh je proto velmi flexibilní a umožňuje vám při studiu pracovat nebo si užívat volného času.

Nezapomeňte si vše propočítat…

Vzdělání je jednou z nejlepších investic, která se vám časem mnohonásobně vrátí. Přesto si při výběru kurzu nezapomeňte vše dobře propočítat.

Na první pohled se cena za 1 semestr (term) může zdát příliš vysoká. Je potřeba se na ni dívat v kontextu celku, tedy za celou dobu studia odborného kurzu. Jelikož je studium odborného kurzu velmi flexibilní, může být délka studia pro získání certifikátu u různých škol rozdílná. U jedné školy dosáhnete kvalifikace Diploma za 1,5 roku studia a u jiné již za 1 rok. Díky tomu se celková cena může výrazně snížit.

Další výhodou je výborná kombinace studia s prací. Roční studium odborného kurzu v Austrálii je rozděleno přibližně do 36 studijních týdnů a zbylých 16 týdnů se můžete plně věnovat práci a vydělávat si na živobytí či další vzdělání.

Ve srovnání s kurzy v USA či Kanadě jsou odborné kurzy v Austrálii výrazně levnější. A stejně tak i oproti studiu na australské univerzitě zaplatíte mnohem méně. Proto doporučujeme využít delšího studia odborného kurzu a po získání certifikátu Diploma nebo Advanced Diploma přejít na univerzitní studium přímo do druhého ročníku bakalářského studia. Tak opět ušetříte pár australských dolarů třeba na cestování.

Studovali jste stejný obor na střední nebo vyšší odborné škole v Česku? Zažádejte si o uznání předchozího studia. Některé školy vám v rámci Recognition of Prior Learning poskytnou až 50% slevu z ceny kurzu. Ušetříte tak peníze i drahocenný čas.

Vyberte si odborný kurz

Mezi studenty si největší sympatie získaly kurzy v oboru marketingu, managementu, informačních technologií a čím dál více oblíbeného cestovního ruchu či fitness. V pozadí však nezůstává ani studium lidských zdrojů (Human Resources).

Pokud tedy toužíte po zdokonalení se ve svém oboru, australské odborné školy vám rozhodně mají co nabídnout.

Zaměření odborných kurzů:

 • Event Management & Marketing
 • Business Marketing
 • Public Relations
 • Business Administration
 • Business Management
 • International Business
 • Hospitality & Hotel Management
 • Accounting & Finance
 • Information Technology
 • Graphic Design
 • Photography, Film & Video
 • Travel & Tourism
 • Human Resources
 • Fitness & Sport Courses
 • Child Care
 • Natural Therapies
 • a mnoho dalších

Doporučujeme vybírat studijní obor na základě vašeho dosavadního zaměření a praxe, neboť ambasáda při schvalování studentského víza přihlíží i na relevantnost zvoleného oboru a dosavadních zkušeností. To však neznamená, že se nemůžete vrhnout vstříc dobrodružství v jiném oboru.

Co musíte splnit, aby vás přijali?

Nemusíte skládat žádné přijímací zkoušky. Jediným požadavkem pro přijetí ke studiu odborného kurzu je jazyková úroveň alespoň IELTS 5.5 (Upper Intermediate) a doložení kopie maturitního vysvědčení.

Některé školy si dokáží ověřit vaši jazykovou znalost samy – testem. Přece jen se budete učit v anglickém jazyce, nikoli však angličtinu jako takovou.

Nesplňujete jazykovou úroveň? I to má své řešení. Naši studenti v takovém případě volí kombinovanou variantu: studia anglického jazyka a po dosažení potřebné jazykové úrovně pokračují ve studiu odborného kurzu.

Požadavky pro přijetí ke studiu se na jednotlivých odborných školách mohou lišit. Nebojte se, s výběrem kurzu, školy i místa vám rádi pomůžeme. 

Délka odborného kurzu

Záleží na vámi zvolené délce studijního pobytu. Nejkratší odborný kurz je 6měsíční a nejdelší trvá 2–3 roky. Výhodou je, že ať zvolíte jakoukoli variantu, vždy odborné studium platíte ve splátkách každé 3 měsíce.

Pokud uvažujete o dlouhodobém pobytu v Austrálii, je vhodné si zvolit delší variantu studijního pobytu a mít již rovnou studentská víza na delší dobu. V opačném případě budete muset žádat o prodloužení víza a uhradit další poplatek za vízum.

Nástupní termíny

Odborné školy mají předem dané nástupní termíny. Záleží na konkrétní škole, ale obvykle nabízí 8–12 nástupních termínů do roka. Věříme, že najdeme ideální termín i vám.


Typy odborných škol v Austrálii

Australské odborné školy jsou v podstatě obdobou českých vyšších odborných škol s větším zaměřením na praxi. U některých odborných škol dokonce můžete absolvovat stáž v australské firmě.

V Austrálii můžete studovat buď na soukromé, nebo státní odborné škole. Liší se hlavně cenou za studium, kvalitou výuky a národnostním složením studentů.

Colleges – soukromé odborné školy

Soukromé odborné školy neboli Colleges nabízejí atraktivní a zajímavé obory pro své převážně zahraniční studenty. Jedná se o méně kvalitní studium, které je ale vykoupeno nižší cenou za term, 1 000–3 000 AUD.

Další nespornou výhodou je flexibilní rozvrh výuky, 2–3 dny v týdnu, takže jednoduše zkombinujete studium, práci i cestování.

TAFE – státní odborné školy

Prestižní státní odborné školy v Austrálii své studenty potěší vysokou kvalifikací učitelů s praktickými zkušenostmi z australských firem, širokým výběrem oblíbených oborů a moderním zázemím i přístupem k výuce. Ta je specifičtější a probíhá 2–4 dny v týdnu.

Na rozdíl od Colleges větší část studentů tvoří Australané. Výrazný rozdíl je i v ceně za studium, za 1 term očekávejte částku v rozmezí 5 000–8 000 AUD.


Jaké jsou úrovně závěrečné klasifikace?

Studium odborného kurzu v Austrálii má několik stupňů a typů závěrečné kvalifikace, které se liší délkou studia. Pokud je vaším cílem získat mezinárodně uznávaný certifikát ve vašem oboru, na délce studia až tolik nezáleží.

Máte větší ambice? Pak využijte delšího studijního pobytu a po získání certifikátu Diploma nebo Advanced Diploma se vám otevřou dveře na univerzitu, která vám uzná 1–2 semestry bakalářského studia. To za to stojí, že?

 • Certificate III – délka studia půl roku až 1 rok
 • Certificate IV – délka studia půl roku až 1 rok
 • Diploma – délka studia 1–2 roky
 • Advanced Diploma – délka studia 2–3 roky

Pro ty, kteří už nic víc nepotřebují vědět

Chci si vybrat školu
Austrálie
průvodce

Austrálii s námi máte na dosah

Chcete do Austrálie, ale nevíte, co, jak a kde zařídit? Nevadí. Vy se tím vůbec nemusíte zabývat, od toho jsme tu přece my! Provedeme vás celým procesem plánování a vyřizování studijního pobytu od začátku až do konce a postaráme se o vše tak, abyste s ničím neměli žádné starosti.

Austrálie krok za krokem

Umíme odpovědět na všechny vaše otázky. Vyzkoušejte nás!

Kontaktujte nás
Po odeslání formuláře začne společnost Tutuki s.r.o. (tedy my) zpracovávat vaše osobní údaje za účelem zodpovězení vašeho dotazu. Budeme se o ně dalších 10 let pečlivě starat dle Zásad ochrany osobních údajů.
reCAPTCHA

Kdo se o vás postará?

pavla gultova_kukabara

Pavla Gultová

Austrálii vám představí Pavla Gultová, která jí má projetou křížem krážem. Předá vám zkušenosti ze života v zahraničí, kde strávila celkem 6 let. V Austrálii žila, pracovala i cestovala.

   p.gultova@tutuki.cz
   +420 773 127 957