BBQ
I na BBQ bude po výuce času dost...:)

Studentské vízum jasně a přehledně: 9 zásadních informací a doporučení

Typ víza, které vyřizujeme nejčastěji. Drtivá většina našich klientů si chce svůj životní zážitek vychutnat naplno a bez starostí ohledně financí. Proto potřebují v Austrálii vydělávat – na živobytí a zábavu. A k pracovnímu povolení se dostanou právě díky studiu.

Uvažujete o tomto vízu také? Připravili jsme 9 nejdůležitějších informací a tipů, díky kterým se ve složité vízové problematice lépe zorientujete. Samozřejmě vám rádi poradíme a vše vysvětlíme i „offline“ při setkání, kontaktujte nás a sjednejte si s námi schůzku.

1. Základní pravidla = 12 týdnů studia, 48 hodin práce za 2 týdny

Abyste obdrželi pracovní povolení, musíte se přihlásit do kurzu, kde budete studovat minimálně 12 týdnů. Pak můžete za 2 týdny odpracovat 48 hodin. Během prázdnin tento limit padá, takže si domluvíte plný úvazek a vyděláte víc.

2. Žádat o vízum může kdokoliv, neexistuje věkové omezení

Nezáleží na tom, jestli vám je 20 či 50 let, zda studujete, máte zaměstnání, podnikáte apod. Také nemusíte být občanem České republiky. O studentské vízum se tedy můžete ucházet v jakékoliv životní etapě, hlavní je nadšení, chuť „do toho“ jít a dostatečný rozpočet na výdaje spojené se zařizováním pobytu.

Zpravidla se s námi do Austrálie vydávají lidé, co:

  • dokončili střední/vysokou školu,
  • se potřebují (kvůli profesnímu rozvoji) zdokonalit v angličtině,
  • chtějí změnu a utéct ze stereotypu.

3. K žádosti musíte připojit nejrůznější doklady i motivační dopis

Seznam dokumentů, které ambasáda vyžaduje, určuje typ studia a vybrané školy. Základ vždy tvoří:

  • potvrzení o přijetí ke studiu (CoE),
  • vyplněný online formulář,
  • kopie platného cestovního pasu,
  • doklad o zaplacení zdravotního pojištění (OSHC),
  • životopis,
  • motivační dopis, ve kterém vysvětlíte, proč chcete do Austrálie vyrazit a jak vás studium posune v další kariéře.

V některých případech navíc dodáte:

  • důkaz, že disponujete tzv. finančním krytím (víc o tom níže v sedmém bodě),
  • osvědčení o úrovni vaší angličtiny,
  • eventuálně výsledek speciální lékařské prohlídky.

4. Výše poplatku za vízum se pohybuje okolo 10 000 Kč

Také nezapomeňte, že vízum něco stojí. Ambasáda ale ceny každoročně mění, proto si aktuální sazby ověřte na webu australského ministerstva vnitra.

5. Na udělení víza si počkáte zhruba 4 až 6 týdnů

Pokud je se žádostí vše v pořádku, ambasáda vám vízum udělí za přibližně 4 až 6 týdnů. My vám ale doporučujeme postarat se o něj s předstihem – požádejte 3 až 4 měsíce před zamýšleným odletem.

Tento postup má své výhody:

  • Letenku pořídíte včas = levněji, takže ušetříte peníze.
  • Nebudete se stresovat, pokud by se někde něco zadrhlo.

6. Délka víza odpovídá délce studia

Vízum dostanete na dobu studia + jeden či dva měsíce. Jestliže budete chtít v Austrálii strávit více času, můžete si ho tam prodloužit. Počítejte však s tím, že vás to bude stát peníze navíc. Ale nemusí to tak být – navyšování výdajů se vyvarujete důkladným zvážením všech možností ještě před přihlášením na školu.

7. Je vhodné spočítat si finanční krytí

Někdy se mezi nezbytné součásti žádosti o vízum zařadí také tzv. finanční krytí. Tím ambasádě prokážete, že se v Austrálii uživíte, i kdybyste si tam nepřivydělávali.

A protože si informace může vyžádat zpětně (jako doplnění k už podané žádosti), vyplatí se mít vše pro jistotu propočítané a nachystané. Když budete chtít, postaráme se o to.

Většinou je potřeba předložit výpis z bankovního účtu, na kterém budete mít dostatek peněz:

  • 24 505 AUD, když žádáte pouze o vízum pro sebe.
  • Jestli s sebou berete manželku/manžela (družku/druha), přičtěte navíc částku 8 574 AUD.
  • Jestli cestujete i se svým dítětem, navýší se suma o 3 670 AUD.

Uvedené hodnoty se vztahují k pobytu na 1 rok. Pokud budete v Austrálii kratší dobu, počítá se poměrná část.

A aby té matematiky nebylo málo :-), do finanční garance musíte zahrnout ještě náklady na zpáteční letenku či doplacení školy.

Pro lepší představu jsme připravili příklad:

  • Přihlásíte se na půlroční studium. Tím pádem se na vašem účtu musí nacházet 6 × 2 042,08 = 12 252,50 AUD (v přepočtu cca 181 558 Kč).
  • Dále doložíte, že jste schopni uhradit i zpáteční letenku (zhruba 2 000 AUD, v přepočtu cca 29 650 Kč) a případně také další splátky za kurz, pokud jste dopředu zaplatili jen část.
  • Celkem tak musíte mít 12 252,50 + 2 000 AUD (181 558 + 29 650 Kč), a to se rovná 14 252,50 AUD (což je cca 211 200 Kč).

Co když danou částku v záloze nemáte? Pak se můžete domluvit s někým z rodiny, kdo vezme ručení na sebe (ideálně rodiče). A jen pro vyjasnění: tyto peníze se nikam neposílají. Představují jen záruku, že kdybyste se v Austrálii neuchytili, nedostanete se tam do problémů, protože „existují“ finance, co můžete využít.

8. Ambasáda se může doptávat

Povětšinou nevzniká žádný byrokratický zádrhel. Ambasáda zkontroluje vaši žádost a udělí vám vízum. Pamatujte ale, že má právo se kdykoli na cokoli zeptat. Nebo si vyžádat další doklady/dokumenty (jako například výše zmíněné finanční krytí). Takže pokud to nastane i u vás, nebuďte překvapení a spolupracujte, ať se zařizování zbytečně nezasekne.

9. Naše zkušenosti a know-how vám ušetří čas i peníze

Možná si teď říkáte, že vyřízení studentského víza není „žádná sranda“. A máte pravdu. Proto se vám vyplatí tento krok: obrátit se na nás. Umíme v tom chodit a (na rozdíl od Googlu, který sice s lecčím pomůže, ale ne vždy se na něj dá spolehnout) máme čerstvé a hlavně ověřené údaje.

Zkušenosti jsme sbírali dlouhá léta, takže neznáme jen teorii, ale „tvrdou“ praxi. Vízový proces jsme usnadnili už více jak 2 000 žadatelů. Poradenství a zařízení všeho potřebného je u nás zdarma.

Co pro vás a za vás uděláme?

  • Podáme online žádost o vízum, dohlédneme na celý proces a případně komunikujeme s ambasádou, u které jsme registrovaní jako autorizovaný zástupce.

Jaké výhody vám přinese spolupráce s Tutuki?

  • Vše proběhne bezpečně a s jistotou, že na ničem nepohoříte.
  • Bude to levnější, protože my dosáhneme na slevy, ke kterým se jednotlivci nedostanou.
  • Budete to mít skoro bez práce a vše půjde hladce krok za krokem – jasně vám řekneme, co vyplnit či donést, a zkontrolujeme správnost celé žádosti.
  • Budeme vám k ruce i během vašeho australského dobrodružství a zařídíme eventuální změny – například když odletíte na studentské vízum, ale po nějaké době se rozhodnete, že po jeho skončení budete cestovat a objevovat krásy Austrálie. My se z ČR postaráme o to, abyste získali turistické vízum.

Pro ty, kteří už nic víc nepotřebují vědět

Chci si vybrat školu
Austrálie
průvodce

Austrálii s námi máte na dosah

Chcete do Austrálie, ale nevíte, co, jak a kde zařídit? Nevadí. Vy se tím vůbec nemusíte zabývat, od toho jsme tu přece my! Provedeme vás celým procesem plánování a vyřizování studijního pobytu od začátku až do konce a postaráme se o vše tak, abyste s ničím neměli žádné starosti.

Austrálie krok za krokem

Umíme odpovědět na všechny vaše otázky. Vyzkoušejte nás!

Kontaktujte nás
Po odeslání formuláře začne společnost Tutuki s.r.o. (tedy my) zpracovávat vaše osobní údaje za účelem zodpovězení vašeho dotazu. Budeme se o ně dalších 10 let pečlivě starat dle Zásad ochrany osobních údajů.
reCAPTCHA