vařte v austrálii doma
Nakupujte v místních obchodech a vařte si doma. Snížíte si tak náklady na živobytí.

Život v Austrálii aneb Výdělky vs. životní náklady

V Austrálii můžete jako student odpracovat maximálně 48 hodin za 2 týdny. Avšak nemusíte se obávat, že si kvůli částečnému úvazku moc nevyděláte. Minimální hodinová mzda v hrubém začíná na hodnotě 21,38 AUD (odvíjí se od oboru, města nebo sezóny).

Informace o „startovací“ sumě ale není důležitá, protože zkušenosti nám ukazují, že většina studentů se za krátkou dobu vypracuje a dostává se k víc než solidní odměně.

O prázdninách a po ukončení kurzu čtyřicetihodinový limit neplatí. Takže když správně nastavíte poměr práce a studia, abyste měli hodně volna a třeba i výhodu bonusových týdnů po absolvování školy, vytvoříte si šanci pracovat a vydělávat naplno.

Tipy pro zvýšení výdělků

Kdo chce, přijde si na víc peněz. Co pro to udělat?

  • Pracujte o víkendu a ve svátcích (kolegové Australané vás za to budou mít rádi :-)) – mzda se pak násobí 1,5 až 2,5×. Informujte se na to ale u zaměstnavatele dopředu, protože ne každý toto pravidlo dodržuje.
  • Najděte si práci, ve které budete dostávat také spropitné (tzv. tips) – často převyšuje mzdu za odpracovaný čas.

Podnikání jako další možnost

Láká vás podnikání? Můžete ho rozjet i v Austrálii, v rámci studentského víza. Potřebujete k tomu tzv. Australian Business Number (ABN), o které lze zažádat jednoduše přes internet. Zřízení je zdarma. Vykonanou práci pak fakturujete a na konci daňového roku odvedete daň z příjmu.

Výplata na účet nebo v hotovosti

Zaměstnavatel vám bude mzdu nejspíše posílat na váš australský bankovní účet, který si založíte hned po příletu do Austrálie.

V některých zaměstnáních se peníze vyplácí v hotovosti (cash) a s výplatní páskou. Pohlídejte si, že ji pokaždé obdržíte. Jinak přijdete o možnost požádat si o vrácení daní.

Životní náklady: nejdražší je bydlení

Počítejte s tím, že v Austrálii je dráž než v ČR. Ale protože budete vydělávat v AUD, po čase vám to vůbec nepřijde. Proto doporučujeme se hned od začátku „přeladit“ a nepřevádět na koruny. O to víc si pobyt užijete.

Největší část rozpočtu spolkne ubytování. Při zařizování vám samozřejmě poradíme, jestli a na kolik týdnů si bydlení předplatit. Na rozdíl od školného, které je třeba uhradit kompletně a předem kvůli vízu a pracovnímu povolení, se u nájmu vyplatí postarat se o něj až z australské mzdy.

Výši nájemného ovlivňuje lokalita. Nejatraktivnější (a tím pádem nejdražší) je centrum města a blízko pláže. Když se těmto „peckám“ vyhnete, náklady budou o poznání nižší.

A co stravování?

Opět platí: rozumná volba přináší úspory. Upřednostněte nákupy v supermarketech a na trzích a vařte si doma. Stoprocentně nebudete strádat, ochutnáte rozmanité potraviny a vyjde vás to mnohem levněji než dennodenní stravování v klasických restauracích. A když někdy nebudete stíhat, poslouží vám fast food.

Slevy, akce a výprodeje

Se snižováním nákladů pomáhají i slevové a další podobné akce:

  • Dvakrát ročně se objevují sezónní slevy – v červnu, o Vánocích + s Novým rokem.
  • Ke konci otevírací doby v kamenných obchodech a na trzích se konají výprodeje.
  • Domácí produkty označené stejným designem v supermarketech (př. Home Brand v řetězci Woolworths) jsou levnější.
  • Zajímavou šanci pořídit věci/služby za méně poskytují slevové kupony přes internet (tzv. deals), které si můžete nechat zasílat na svůj e-mail.

Pro ty, kteří už nic víc nepotřebují vědět

Chci si vybrat školu
Austrálie
průvodce

Austrálii s námi máte na dosah

Chcete do Austrálie, ale nevíte, co, jak a kde zařídit? Nevadí. Vy se tím vůbec nemusíte zabývat, od toho jsme tu přece my! Provedeme vás celým procesem plánování a vyřizování studijního pobytu od začátku až do konce a postaráme se o vše tak, abyste s ničím neměli žádné starosti.

Austrálie krok za krokem

Umíme odpovědět na všechny vaše otázky. Vyzkoušejte nás!

Kontaktujte nás
Po odeslání formuláře začne společnost Tutuki s.r.o. (tedy my) zpracovávat vaše osobní údaje za účelem zodpovězení vašeho dotazu. Budeme se o ně dalších 10 let pečlivě starat dle Zásad ochrany osobních údajů.
reCAPTCHA

Kdo se o vás postará?

pavla gultova_kukabara

Pavla Gultová

Austrálii vám představí Pavla Gultová, která jí má projetou křížem krážem. Předá vám zkušenosti ze života v zahraničí, kde strávila celkem 6 let. V Austrálii žila, pracovala i cestovala.

   p.gultova@tutuki.cz
   +420 773 127 957