servírka austrálie
Baristé, číšníci, uklizeči, stavaři...na některé z těchto pozic budete pravděpodobně pracovat.

Z hledání práce nemějte obavy

Samozřejmě nemůžete čekat, že vám jako zázrakem „spadne do klína“ parádní přivýdělek, ale zároveň platí, že když opravdu chcete, místo najdete. Nahrává tomu i celkově nízká nezaměstnanost v Austrálii, která se pohybuje okolo 4 až 6 %.

Na co byste se tedy měli připravit a s čím je třeba počítat? To zjistíte z níže uvedených odpovědí na nejčastější otázky.

K jaké práci se mohu jako zahraniční student v Austrálii dostat?

Záleží na vašich schopnostech a ambicích, ale obvykle se studenti zajímají o tzv. casual jobs (příležitostné práce). Co se týče konkrétních oborů a činností, typově se příliš neliší od klasických brigád v ČR = obsluha v restauraci, úklidové služby, doplňování zboží, hlídání dětí, rozvoz jídla, roznos novin a letáků, práce ve skladu či hotelové recepci apod.

Mám hledat až na místě, nebo ještě před odjezdem z ČR?

Nemusíte. Je dokonce lepší nechat to do Austrálie, až se trochu rozkoukáte. Zabydlíte se, naladíte se na nový styl života, školu a pak po pár dnech či týdnech začnete hledat ve větší pohodě (a s větším sebevědomím).

Kde všude mohu hledat?

Možností se vám nabídne několik:

  • na pracovních serverech,
  • přes agentury,
  • v místních novinách,
  • na sociálních sítích,
  • mezi přáteli a spolužáky,
  • na školních nástěnkách,
  • u studentů, kteří se vracejí domů či se vydávají cestovat,
  • v obchodech, restauracích atd. – tzv. hledání „door to door“, osobně a napřímo, kdy můžete potenciálního zaměstnavatele okouzlit svým příjemným vystupováním. 🙂

Pomůže mi s hledáním i škola?

Částečně ano. Ve školách vědí, že studenti z ciziny chtějí při vzdělávání i pracovat, takže se vám budou snažit poradit. Není výjimkou, když uspořádají speciální seminář zaměřený na psaní životopisu či komunikaci při výběrovém řízení.

Dále zprostředkovávají školení pro pracovníky v barech a restauracích:

  • RSA (Responsible Service of Alcohol), kde získáte certifikát, že jste řádně vyškoleni k prodeji alkoholu.
  • Kurz baristy, na kterém se naučíte profesionálně připravovat kávu. My ho považujeme za důležitější než předchozí, protože káva je rozšířenější – na alkohol totiž musí mít podnik licenci. A mimochodem, jde o častou, dobrou (a voňavou 🙂) pracovní příležitost, kterou doporučujeme „všemi deseti“.

Co ovlivňuje úspěšnost při hledání?

V prvé řadě jste to vy a váš přístup. Čím intenzivněji budete práci shánět, tím rychleji ji získáte. Důležitá je také flexibilita a ochota dělat „cokoliv“. Hlavně v začátcích proto nemějte přehnané nároky a nezaměřujte se na jeden specifický obor. Obecně vaše šance zvyšuje úroveň angličtiny, zkušenosti, praxe nebo doporučení, které si případně přivezete s sebou.

Za jak dlouho něco najdu?

Z vlastní zkušenosti víme, že práce se dá sehnat po cca 3 až 6 týdnech hledání. Ale pochopitelně záleží na řadě okolností, takže se to může podařit i mnohem dříve. Nebo naopak později.

Na co bych si měl(a) dát pozor?

Určité riziko představuje „překvalifikovanost“. Nemávejte diplomem z univerzity a hromadou nejrůznějších certifikátů, když chcete umývat auta u čerpací stanice nebo balit zboží ve skladu… Vždy promyslete způsob, jakým se budete prezentovat. U nespecializovaných brigád se vyplatí vystupovat spíše jako spolehlivý pracant se zkušenostmi ze stejné či obdobné pozice než jako vzdělaný akademik.

Dále při plánování pobytu v Austrálii myslete na roční období, protože některé typy prací jsou dostupné jen v určité sezóně. Každá oblast se v tomto liší, tak neváhejte a poraďte se s námi, ať máte jasno. Předáme vám zaručené informace, co vám určitě pomohou s rozhodováním, kam a kdy vyrazit.

Pro ty, kteří už nic víc nepotřebují vědět

Chci si vybrat školu
Austrálie
průvodce

Austrálii s námi máte na dosah

Chcete do Austrálie, ale nevíte, co, jak a kde zařídit? Nevadí. Vy se tím vůbec nemusíte zabývat, od toho jsme tu přece my! Provedeme vás celým procesem plánování a vyřizování studijního pobytu od začátku až do konce a postaráme se o vše tak, abyste s ničím neměli žádné starosti.

Austrálie krok za krokem

Umíme odpovědět na všechny vaše otázky. Vyzkoušejte nás!

Kontaktujte nás
Po odeslání formuláře začne společnost Tutuki s.r.o. (tedy my) zpracovávat vaše osobní údaje za účelem zodpovězení vašeho dotazu. Budeme se o ně dalších 10 let pečlivě starat dle Zásad ochrany osobních údajů.
reCAPTCHA