za klokany do perthu
Za vrácené peníze za daně můžete vyrazit třeba do Perthu...

Jak na daně

Strašák jménem daně? Ale kdepak. Když si uděláte jasno v tom, co, jak, kde a kdy zařídit, popasujete se i s těmito nepopulárními záležitostmi vcelku snadno. Podmínky se v prvé řadě odvíjejí od toho, jestli budete zaměstnanec, nebo „volnonožec“. V té druhé záleží na délce pobytu nebo výši příjmů.

Co se týče termínů, v Austrálii se pro tyto potřeby používá označení finanční rok. Představuje období od 1. 7. daného roku do 30. 6. toho následujícího.

Důležité zkratky: TFN a ABN

Po příletu do země požádáte o přidělení daňového čísla neboli Tax File Number (TFN), abyste mohli pracovat. Sdělíte ho zaměstnavateli, který za vás na jeho základě odvádí daň.

Pokud chcete být na volné noze (podnikat), vyřídíte si k TFN ještě byznys číslo neboli Australian Business Number (ABN). Potom pracujete „na sebe“ a chováte se jako živnostník, tedy dodáváte služby a vystavujete faktury. Nikdo vám nepočítá hodiny.

Žádosti o obě čísla podáte online přes internet (TFN zde a ABN zde). Vše je zdarma.

Daně u zaměstnance

V rámci klasického zaměstnaneckého poměru posílá zaměstnavatel poměrnou část vaší výplaty daňovému úřadu a tím hradí zálohy. Při vyúčtování po skončení finančního roku v daňovém přiznání zjistíte, jestli vznikl přeplatek, nebo nedoplatek. Většinou nastává první varianta, takže studenti dostávají peníze zpátky.

Daně u podnikatele

Jako živnostník zaplatíte vyměřenou daň jednorázově po konci finančního roku na základě daňového přiznání, ke kterému uvádíme zásadní doporučení. Nechte si ho zpracovat odborníkem, tedy registrovaným daňovým poradcem. Sice vás to bude něco stát, ale získáte jistotu, že je vše spočítané, vyplněné a odevzdané správně.

Daňový základ si můžete snížit nákladovými položkami, které souvisejí s výkonem podnikatelské činnosti (např. notebook, auto, část nájemného, mobil).

TIP: Možná narazíte na zaměstnavatele, co umožňuje zaměstnání (TFN) či spolupráci na živnost (ABN). Pamatujte, že nabídka odměny u ABN formy by měla být zhruba o 30 % vyšší než u TFN.

Kolik to bude

Výše daně vychází z vašeho statusu. A ten souvisí s délkou víz.

  • Rezident = student se studentským vízem na 6 a více měsíců – do výdělku 18 200 AUD je daň 0. Vše, co za vás zaměstnavatel odvedl, vám bude vráceno. Od částky 18 201 AUD je daň 19 % a počítá se ze sumy, kterou vyděláte nad nedaněný základ.
  • Non-rezident = student se studentským vízem pod 6 měsíců – daň je 32,5 % a odvedete ji ze všeho, co vyděláte. Nemáte žádný nezdanitelný základ.

Využijte online kalkulačku a spočítejte si, kolik peněz se vám vrátí.

Žádost o vrácení daní: co je třeba udělat

Jestliže vám u běžného TFN vyjde přeplatek na dani, můžete o jeho vyplacení požádat do 31. 10., tedy do 4 měsíců po konci finančního roku. Žádat můžete i mimo území Austrálie, případně i před ukončením finančního roku, pokud už zemi trvale opouštíte.

Budete k tomu potřebovat tyto dokumenty a údaje:

  • pas,
  • výplatní pásky nebo přehled od zaměstnavatele,
  • tzv. Group Certificate od všech zaměstnavatelů,
  • daňové číslo,
  • bankovní účet,
  • eventuálně nákladové faktury.

S požadavkem se obrátíte na daňový úřad. Buď sami, nebo s pomocí specializované poradenské společnosti, např. Tax Back.

Bližší informace najdete na stránkách Australian Taxation Office.

Pro ty, kteří už nic víc nepotřebují vědět

Chci si vybrat školu
Austrálie
průvodce

Austrálii s námi máte na dosah

Chcete do Austrálie, ale nevíte, co, jak a kde zařídit? Nevadí. Vy se tím vůbec nemusíte zabývat, od toho jsme tu přece my! Provedeme vás celým procesem plánování a vyřizování studijního pobytu od začátku až do konce a postaráme se o vše tak, abyste s ničím neměli žádné starosti.

Austrálie krok za krokem

Umíme odpovědět na všechny vaše otázky. Vyzkoušejte nás!

Kontaktujte nás
Po odeslání formuláře začne společnost Tutuki s.r.o. (tedy my) zpracovávat vaše osobní údaje za účelem zodpovězení vašeho dotazu. Budeme se o ně dalších 10 let pečlivě starat dle Zásad ochrany osobních údajů.
reCAPTCHA

Kdo se o vás postará?

pavla gultova_kukabara

Pavla Gultová

Austrálii vám představí Pavla Gultová, která jí má projetou křížem krážem. Předá vám zkušenosti ze života v zahraničí, kde strávila celkem 6 let. V Austrálii žila, pracovala i cestovala.

   p.gultova@tutuki.cz
   +420 773 127 957