surfers paradise
Pracujte v ráji surfařů a po práci užívejte nekonečné pláže.

Pracovní příležitosti ovlivňuje lokalita i roční období

Co město či oblast, to jiný trh práce a nabídky/poptávky. Možnosti se navíc v průběhu roku různě mění podle toho, zda je léto, zima, turistická sezona…

Zatímco někde seženete brigádu kdykoliv, jinde se šance vydělávat týká jen několika měsíců. Při plánování studijně-pracovního pobytu v Austrálii byste proto měli zohlednit i tyto rozdíly mezi jednotlivými oblastmi. My vám s tím samozřejmě pomůžeme. 🙂

Abyste si ale už teď mohli udělat představu o tom: KDE, CO, KDY, nachystali jsme várku informací o nejoblíbenějších lokalitách našich studentů.

Sydney

Nejlidnatější město Austrálie (přes 5 milionů obyvatel), kam jezdí studenti Tutuki po celý rok. Během jara i léta, tedy zhruba od září do března, nastávají díky turistům „pracovní žně“. V zimě (od června do srpna) to je trochu horší, protože zmizí sezónní přivýdělky související s přílivem turistů.

I tak se ale vyplatí přijet mimo hlavní sezonu, protože tak získáte fajn výhodu – zorientujete se, „otrkáte“, zabydlíte a do práce pak nastoupíte už mnohem jistější. A co více, budete v první vlně uchazečů, takže se s největší pravděpodobností snadněji dostanete k něčemu vyhovujícímu.

Perth

Kdo chce vydělávat co nejvíce, míří do Perthu, hlavního města Západní Austrálie (přes 2 miliony obyvatel). Výdělky jsou tu o něco vyšší než kdekoliv jinde, životní náklady naopak nižší. Čím to je? Dobrou hospodářskou situací Západní Austrálie, za kterou stojí těžební průmysl. Ten před lety zaznamenal značný rozvoj, co přeuspořádal pracovní trh, protože se tak uvolnila spousta pracovních míst pro studenty.

V Perthu se těšte na příjemné klima se suchým teplým létem a krátkou mírnou zimou. A nejen to. Nadchne i zajímavým okolím, kterému dominuje nádherná příroda.

Brisbane

Třetí největší město Austrálie (cca 2,5 milionů obyvatel), centrum slunečného státu Queensland a vstupní brána k pobřeží Gold Coast, to je Brisbane. Ideální destinace pro milovníky prosluněných dnů, protože subtropické klima jich nabízí na 240 za rok.

Pracovní příležitosti pro mezinárodní studenty zde najdete v nejrůznějších oborech. Dennodenně zde určitě oceníte hustou síť městské dopravy, která výrazně ulehčuje pohyb po městě. Ve srovnání s jinými lokalitami jsou zde průměrné životní náklady.

Gold Coast

Sluncem prozářené Gold Coast (cca 600 tisíc obyvatel) se nachází přibližně 60 minut jihovýchodně od Brisbane a patří mezi největší perly Austrálie – proslavilo se jako ráj surfařů s nekonečnými plážemi. I proto ho ročně navštíví zhruba 2 miliony turistů z celého světa. Může se pochlubit více než 300 dny krásného slunečného počasí ročně (průměrné teploty se pohybují mezi 11 až 29 °C).

Práci seženete především v oborech, které přímo souvisejí s turismem a službami. O něco hůř se vám bude hledat mimo sezonu od května do srpna.

Noosa Heads

Láká vás spíše menší městečko? Zamiřte do Noosa Heads (cca 5 tisíc obyvatel), které leží cca 130 km severně od Brisbane. Jelikož se jedná o turistické centrum celé oblasti, stojí zde řada hotelů a restaurací – a ty utvářejí pracovní příležitosti pro zahraniční studenty. Návštěvníci sem přijíždějí hlavně za plážemi a surfováním.

Byron Bay

Pobřežní město (více než 10 tisíc obyvatel) na severovýchodě Nového Jižní Walesu s ikonickým majákem je tak trochu městem alternativní kultury. Pokud vám imponuje hippie životní styl, zamilujete si to tady. Výjimečnou atmosféru poznáte doslova na každém kroku, vždyť toto místo je domovem světově známých umělců.

I zde si na své přijdou milovníci pláží a surfování. Na práci narazíte hlavně v restauračních zařízeních, barech a obchodech.

Melbourne

Melbourne je druhé největší město Austrálie (necelých 5 milionů obyvatel), za kterým se musíte vydat do státu Viktoria. Jedná se o kosmopolitní místo, kde se mísí rozmanité kultury, národnosti a náboženství.

Často se zde konají kulturní a sportovní akce, co rozšiřují standardní nabídku pracovních míst. Hledání práce by tak pro vás neměl být problém. Pokles v počtu příležitostí přináší jen zima, co startuje v květnu a končí v září. Oproti Sydney zde očekávejte o něco nižší náklady na živobytí.

Adelaide

Hlavní a nejlidnatější město státu Jižní Austrálie (cca 1,4 milionu obyvatel) se od jiných velkoměst odlišuje svou celkově poklidnější atmosférou a vyšší mírou bezpečnosti. S největší pravděpodobností nepotkáte žádného Čecha, protože do této oblasti jich jezdí studovat poměrně málo.

Za prací se vydáte do zdejších kaváren, obchodů či hospod nebo na stavby. Také zde během roku probíhá řada akcí, které taktéž nabízejí možnost přivýdělku.

Cairns

Když je na jihu (Hobart, Adelaide, Melbourne) zimní období a málo turistů, doporučíme vám Cairns, město na opačné straně kontinentu (přes 150 tisíc obyvatel). Leží v tropickém pásmu, takže se zde celoročně dočkáte příjemných teplot mezi 18 až 30 °C. V sezoně se přijíždí velké množství turistů, proto práci získáte nejsnadněji v oblasti cestovního ruchu a v průběhu tzv. suché sezony od dubna do října. Mimo toto období uspěji především ti z vás, co umí slušně anglicky.

Darwin

Ve městě Darwin (téměř 150 tisíc obyvatel) musíte v létě (tedy od prosince do března) počítat s obdobím dešťů. Na druhé straně vás ale potěší průměrné denní teploty 25 až 32 °C. Pokud máte rádi moderní prostředí, přijdete si na své – místo se řadí mezi nejmodernější v Austrálii.

Ačkoliv i tady najdete úchvatné pláže, koupání v období sucha komplikují žahavé medúzy. Na druhé straně tento nedostatek vyvažuje fakt, že město je branou do Národního parku Kakadu a Arnhemské země, kterou osidlují zejména původní Aboridžinci. A co zde můžete dělat za práci? Obvyklou studentskou, tedy obsluhu v restauracích, kavárnách nebo prodavače v obchodech.

Hobart

Druhé nejstarší město (cca 230 tisíc obyvatel) se může pochlubit jedním z nejúžasnějších přístavů na světě. Leží v ostrovní Tasmánii, kterou mnozí považují za samostatný svět, i když úředně náleží k Austrálii.

Pokud patříte mezi milovníky přírody, je pro vás toto místo snad povinností. Učarují vám zasněžené vrcholky hor, vodopády, okouzlující pláže nebo deštné pralesy. Nemusíte se obávat veder, protože v hlavní sezoně (od prosince do února) se teploty šplhají jen k 20 stupňům. Prší spíše mimo léto. Práce na vás čeká hlavně ve službách, restauracích a barech.

Pro ty, kteří už nic víc nepotřebují vědět

Chci si vybrat školu
Austrálie
průvodce

Austrálii s námi máte na dosah

Chcete do Austrálie, ale nevíte, co, jak a kde zařídit? Nevadí. Vy se tím vůbec nemusíte zabývat, od toho jsme tu přece my! Provedeme vás celým procesem plánování a vyřizování studijního pobytu od začátku až do konce a postaráme se o vše tak, abyste s ničím neměli žádné starosti.

Austrálie krok za krokem

Umíme odpovědět na všechny vaše otázky. Vyzkoušejte nás!

Kontaktujte nás
Po odeslání formuláře začne společnost Tutuki s.r.o. (tedy my) zpracovávat vaše osobní údaje za účelem zodpovězení vašeho dotazu. Budeme se o ně dalších 10 let pečlivě starat dle Zásad ochrany osobních údajů.
reCAPTCHA

Kdo se o vás postará?

pavla gultova_kukabara

Pavla Gultová

Austrálii vám představí Pavla Gultová, která jí má projetou křížem krážem. Předá vám zkušenosti ze života v zahraničí, kde strávila celkem 6 let. V Austrálii žila, pracovala i cestovala.

   p.gultova@tutuki.cz
   +420 773 127 957