výhledy na moře
Skály, moře, nebe...to vás nikdy nepřestane bavit...

Důležitá fakta: aneb co byste měli vědět o Austrálii

Chystáte se zažít nezapomenutelné dobrodružství na druhém konci světa? Potom si přečtěte pár základních informací o nejmenším kontinentu, který je zároveň největším ostrovem na světě. Austrálie se rozkládá na celkové ploše 7 692 000 km2 a je obklopena Indickým, Jižním a Tichým oceánem. Australská krajina je neuvěřitelně rozmanitá, protože se nachází v několika klimatických pásmech, od mírného až po tropické. Naleznete zde typické červené pouště, deštné pralesy, nádherné písečné pláže i zasněžené hory.

Základní údaje

Oficiální název: Australské společenství
Hlavním město: Canberra (v letech 1901–1927 bylo hlavním městem Melbourne)
Počet obyvatel: cca 25 milionů
Měna: australský dolar (AUD)
Oficiální jazyk: angličtina
Státní zřízení: konstituční monarchie
Vznik: 1. ledna 1901 (nezávislost na Velké Británii)
Královna: Alžběta II. reprezentována generálním guvernérem


Australské společenství

Od roku 1901 se Austrálie skládá z 6 států, 2 pevninských a několika malých ostrovních teritorií, které dohromady tvoří nezávislý federální svaz s parlamentním systémem britského typu.

Hlavou státu je královna Alžběta II., která je zastoupena generálním guvernérem navrženým federální vládou a jmenovaným právě samotnou královnou.

Sídlem federálního parlamentu je hlavní město Canberra, jež bylo založeno v roce 1927 a má své vlastní Teritorium hlavního města (ACT). Každý stát i teritorium Austrálie má svou vlastní vládu a premiéra či hlavního ministra.

Státy:

 • Nový Jižní Wales (NSW) – hlavní město Sydney
 • Viktoria (VIC) – hlavní město Melbourne
 • Jižní Austrálie (SA) – hlavní město Adelaide
 • Západní Austrálie (WA) – hlavní město Perth
 • Queensland (QLD) – hlavní město Brisbane
 • Tasmánie (TAS) – hlavní město Hobart

Pevninská teritoria:

 • Teritorium hlavního města (ACT) – hlavní město Canberra
 • Severní teritorium (NT) – hlavní město Darwin

Ostrovní území:

Australané obývají i Vánoční ostrov a Kokosový ostrov, které spadají pod správu Severního teritoria, a tichomořský ostrov Norfolk administrativně patřící k Novému Jižnímu Walesu.


Australské podnebí

Jelikož se Austrálie rozkládá na území s více klimatickými pásy, od mírného až po tropický, je australské podnebí různorodé.

Největší plochu země zabírají pouště, polopouště a vyprahlé stepi, proto je Austrálie nejsušším obydleným kontinentem s nejmenším množstvím úrodné půdy. V tropické severní části Austrálie se vyskytují především tropické mokřady a bažiny. Podél východního pobřeží se rozkládají tropické a subtropické deštné pralesy.

Pro život je tak nejpříznivější jihovýchodní a jihozápadní pobřeží nacházející se v mírném pásmu. Právě v této oblasti jsou největší australská města: Sydney, Melbourne, Adelaide či Perth.

I roční období jsou vzhůru nohama:

Ne nadarmo je Austrálie označována zemí protinožců. Kromě toho, že se nachází na odvrácené straně zeměkoule, mají vzhůru nohama i roční období. Zatímco my si užíváme letní měsíce od června do srpna, oni mají zimu. A během našich zimních měsíců si Australané dosyta užívají letního počasí a Vánoce slaví na plážích.

 • Léto – prosinec až únor
 • Podzim – březen až květen
 • Zima – červen až srpen
 • Jaro – září až listopad

Kdy se vypravit do Austrálie?

Ideálním obdobím pro cestování po Austrálii je jaro a podzim, kdy je počasí velmi příjemné a převážně slunečné.

V létě očekávejte vysoké teploty, které se občas vyšplhají až k 40 °C. Naopak zima je v Austrálii mírná při teplotách kolem 15 °C.

Vzhledem k tomu, že se australský kontinent nachází v několika klimatických pásmech, je potřeba při plánování termínu vaší cesty do Austrálie brát v úvahu i klimatické rozdíly v různých částech země.

V severní části Austrálie a v Queenslandu je celoročně teplé počasí, avšak od listopadu do března panuje na severu země období dešťů, které zaplavují silnice, způsobují vysokou vlhkost vzduchu a teploty se pohybují v rozmezí 30–50 °C.

Doporučujeme tedy do tropických částí vyrazit v období sucha (duben až září), kdy si budete užívat suchého a slunečného počasí při teplotách kolem 30 °C.

Pro ty, kteří už nic víc nepotřebují vědět

Chci si vybrat školu
Austrálie
průvodce

Austrálii s námi máte na dosah

Chcete do Austrálie, ale nevíte, co, jak a kde zařídit? Nevadí. Vy se tím vůbec nemusíte zabývat, od toho jsme tu přece my! Provedeme vás celým procesem plánování a vyřizování studijního pobytu od začátku až do konce a postaráme se o vše tak, abyste s ničím neměli žádné starosti.

Austrálie krok za krokem

Umíme odpovědět na všechny vaše otázky. Vyzkoušejte nás!

Kontaktujte nás
Po odeslání formuláře začne společnost Tutuki s.r.o. (tedy my) zpracovávat vaše osobní údaje za účelem zodpovězení vašeho dotazu. Budeme se o ně dalších 10 let pečlivě starat dle Zásad ochrany osobních údajů.
reCAPTCHA

Kdo se o vás postará?

pavla gultova_kukabara

Pavla Gultová

Austrálii vám představí Pavla Gultová, která jí má projetou křížem krážem. Předá vám zkušenosti ze života v zahraničí, kde strávila celkem 6 let. V Austrálii žila, pracovala i cestovala.

   p.gultova@tutuki.cz
   +420 773 127 957