Twelve Apostles
Dechberoucí vyhlídka na Dvanáct apoštolů – skalní pískovcové útvary na Great Ocean Road

Kam vyrazit ve Victorii

Victoria neboli zahradní stát (Garden State) je nejmenším pevninským státem s největší hustotou osídlení, na jeho území žije téměř 6,5 milionů obyvatel. Ohromí vás krásnou a pestrou přírodou, nádhernými národními parky, dechberoucími útesy a skalními útvary, plážemi či vinicemi.

Dodnes Victoria patří k farmářským velmocím. Zdejší příroda je natolik rozmanitá, že původní název státu byl Australia Felix = latinsky „bohatý“ či „mající štěstí“. Kam vyrazit ve Victorii, turisticky oblíbeném místě Austrálie, a užít si vše, co vám nabízí?


Srdce Victorie: Melbourne

Druhé největší a zároveň i nejlidnatější město Austrálie obývá bez mála 5 milionů lidí. Ano, velmi těsně šlape na paty svému věčnému rivalovi Sydney. Na rozdíl od něj však Melbourne bylo v letech 1901–1927 skutečně hlavním městem Austrálie, než jeho úlohu převzala právě v roce 1927 Canberra.

Melbourne je přátelské multikulturní velkoměsto a právem se umisťuje na předních příčkách v žebříčku nejlepších měst pro život. Nabízí nejen kulturní a sportovní vyžití, ale i nezapomenutelné gastronomické zážitky či překrásné parky a zahrady. Jeho atmosféru dotváří viktoriánská architektura a pro něj tak typické nevyzpytatelné počasí, které se mění z minuty na minutu.

▶ Zjistěte, co vidět a zažít v Melbourne. >>

Great Ocean Road vás doslova posadí na zadek

Velká oceánská cesta je nejčastější cíl dobrodružství chtivých nadšenců, kteří si chtějí vychutnat jízdu po silnici lemující nádherné pobřeží s mnoha vyhlídkami na útesy a širé moře.

Začíná za městečkem Torquay, kde si můžete vychutnat třeba snídani na vyhlídce Jan Juc Lookout nebo naproti na Rocky Point Lookout, a pokračuje přes městečko Lorne. Zde vás budou vítat přítomní bílí kakaduové, jež se neustále hrabou v zemi a hledají chutné kořínky.

Great Ocean Road vás zavede až do Port Campbell National Park, kterému vévodí naprosto úchvatná a dechberoucí vyhlídka na Twelve Apostles (Dvanáct apoštolů), majestátní skalní pískovcové útvary. Neméně úchvatné jsou i Gibson Steps, The Razorback, Tom and Eva Lookout, Loch Ard Gorge, Bakers Oven (Pekařská trouba), The Arch (Oblouk), London Arch (Londýnský oblouk) nebo The Grotto.

Cestou do Warrnamboolu potkáte ještě několik nádherných vyhlídek. Určitě doporučujeme Halladale Point a Bay of Martyrs. Mezi nimi si můžete užít příjemné koupání na malinké pláži Worm Bay.

V tomto malebném městečku Warrnambool Velká oceánská cesta končí. Chcete vidět víc? Pak se vydejte na vyhlídku Logans Beach, kde můžete v zimních měsících pozorovat a zaslechnout velryby a při tom si užívat krásný výhled na záliv.

Tower Hill Wildlife Reserve

Přírodní rezervace Tower Hill se nachází 15 km západně od Warrnamboolu uvnitř vyhaslé sopky. Neuvěřitelné scenérie a nespoutaná příroda vás zavede různými stezkami mezi volně žijící australská zvířata.

Buďte tiše a pozorujte, opravdu tam jsou. Koalové okupují větve eukalyptů, klokani a wombati se schovávají v keřích a mezi stromy, emu se prochází kolem jezera. Narazíte i na sezónní plazi, tak se koukejte, kam šlapete.

Vychutnat si zde můžete i nějaké dobroty v picnic area, ale pozor na emu, kradou vše, co můžou i nemůžou. 🙂

Otway Fly Treetop Walk: Deštný prales z ptačí perspektivy

Vydali jste se na Great Ocean Road? Pak nezapomeňte kousek od vesničky Apollo Bay odbočit do deštných pralesů, které vás dovedou úzkou klikatou silnicí divokou džunglí až k Otway Fly Treetop Walk.

Nejdelší a nejvyšší stezce v korunách stromů na světě s 47metrovou vyhlídkovou věží, odkud můžete sledovat deštný prales z ptačí perspektivy a obdivovat z výšky nejstarší kapradiny v Austrálii.

Zlatá horečka v Ballarat

Vraťte se o více než 100 let do doby zlatého věku Austrálie. Stačí, když se vydáte 113 km na západ od Melbourne do městečka Ballarat, kde v roce 1851 vypukla zlatá horečka.

Zdejší atmosféru tehdejších zlatých let si můžete připomenout v Sovereign Hill, muzeu pod širým nebem. Nechybí ani místní obyvatelé v dobových kostýmech, jež provozují staré obchody, poštu či pekárnu. A samozřejmě si můžete vyzkoušet i rýžování zlata.

Největším objevem byl obrovský nugget zlata, který našla skupina zlatokopů z anglického Cornwallu v roce 1858. Vážil neskutečných 63 kg.

Phillip Island si zamilují děti i dospělí

Ostrov, jež je domovem nejmenšího tučňáka na světě. Dorůstá výšky 35–40 cm a pyšní se modrošedým opeřením a bílou náprsenkou. Ano, skutečně v Austrálii žijí mimo klokanů a koalů i tučňáci. Vydejte se 120 km jihovýchodně od Melbourne na ostrov Phillip Island a můžete při západu slunce sledovat, jak se vracejí domů do svých nor. Nejlépe je můžete vidět na pláži Summerland Beach na pozorovacích plošinách nad dunami. Je však nutné, abyste tučňáky nijak nerušili, protože jsou velmi plaší.

Nedaleko odsud je i Nobbies and Seal Rocks, což je domov největší kolonie lachtanů australských. Ideálním obdobím pro jejich pozorování je počátek prosince, kdy se páří. Zahlédnout však můžete i žraloky lidožravé.

Určitě nevynechejte návštěvu nádherného parku Phillip Island Wildlife Park, v němž uvidíte volně pobíhající klokany, včetně klokana wallaby, které můžete krmit granulemi (při zakoupení vstupenky je dostane automaticky). Věřte, že budete doslova obklopeni klokany, ale i černými labutěmi. 🙂 Samozřejmě nechybí ani medvídci koalové, emu, dingo, wombati, tasmánský čert, ježura, ledňák obrovský neboli kukabara, různí papoušci kakaduové a mnoho dalších pokladů australské fauny.

Kdybyste neměli ještě dost roztomilých koalů, pak určitě zamiřte do Koala Conservation Centre, kde si je užijete při procházce po vyvýšené stezce. A navíc se o nich mnohé dozvíte v informačním centru. Zde máte možnost si poslechnout jejich typické zvuky, osahat hebkou srst nebo si o nich přečíst zajímavé informace.

Wilsons Promontory National Park

Nejoblíbenější národní park státu Victoria nazývaný „Prom“ nabízí nádherné scenérie žulových hor, lesů, deštného pralesa i krásné pobřeží s velkolepými skalními útvary a klidnými plážemi.

Tuto přírodní rezervaci rozkládající se na ploše 50 000 hektarů protkávají četné turistické stezky, které vedou skrz lesy i vřesoviště obsypaná květinami. Navíc je útočištěm mnoha volně žijících živočichů, jako jsou klokani, wombati, emu, ježury atd.

„Prom“ leží 240 km jihovýchodně od Melbourne a vzhledem k jeho velikosti doporučujeme využít některé z tábořišť.

Austrálie
průvodce

Austrálii s námi máte na dosah

Chcete do Austrálie, ale nevíte, co, jak a kde zařídit? Nevadí. Vy se tím vůbec nemusíte zabývat, od toho jsme tu přece my! Provedeme vás celým procesem plánování a vyřizování studijního pobytu od začátku až do konce a postaráme se o vše tak, abyste s ničím neměli žádné starosti.

Austrálie krok za krokem