Adelaide
Elder Park na jižním břehu řeky Torrens v Adelaide hostí proslulý Adelaidský festival umění.

Chystáte se objevit krásy Jižní Austrálie? Potom do svého plánu zahrňte hlavní město tohoto státu. Nebudete litovat. Adelaide vás okouzlí svou elegancí, čistotou, nádhernými parky a opravdu bohatým kulturním vyžitím.

Na své si však přijdou nejen milovníci zeleně, hudby a umění, ale i ti nejnáročnější gurmáni, kteří bez sebemenších pochyb ukojí své chutě v některé z mnoha výtečných multikulturních restaurací.

Krásné pobřeží, slunné počasí a světově proslulé víno už jen dotváří úžasnou atmosféru Adelaide. Snad každý, kdo tuto metropoli navštívil, ji řadí mezi nejkrásnější města na světě. Není tedy divu, že se těší čím dál větší oblibě a pravidelně se umisťuje v žebříčku nejlepších míst pro život.

Zjistěte, co vše můžete v tomto pobřežním městě vidět a zažít.


Začněte na North Terrace

Proč začínat právě tady? Protože při procházce nejvznešenější ulicí Adelaide, North Terrace, narazíte na spoustu krásných míst, honosných domů, galerií, muzeí, kostelů a památníků, jež vás nadchnou a ohromí.

Světově proslulé víno

Jak jistě víte, Jižní Austrálie a víno k sobě neodmyslitelně patří. Proto naprosto pochopíme, když vaše první kroky budou směřovat do vinařského centra National Wine Centre of Australia, kde máte skvělou příležitost okoštovat luxusní vína a dozvědět se něco o jejich výrobě.

Nadšení budou začátečníci i ostřílení znalci, kteří už moc dobře vědí, jak vypadá a chutná delikátní víno vytříbené chuti.

Umění a historie

Pokud ale více holdujete umění a  historii, navštivte Art Gallery of South Australia (Umělecká galerie Jižní Austrálie), v níž najdete rozsáhlou sbírku umění Austrálců neboli Aboriginců a světového umění napříč staletími až po to současné. Stejně tak můžete zavítat do Migration Museum, které mapuje historii přistěhovalectví, nebo South Australian Museum, kde na vás čeká monumentální sbírka domorodých artefaktů. Do všech je vstup zdarma.

Určitě neminete ani Adelaide Festival Centre (Adelaidské festivalové centrum), jež nápadně připomíná budou Opera House v Sydney. Je v něm vybudován víceúčelový sál pro 2 000 sedících návštěvníků, který lze ale během pár hodin přeměnit na koncertní sál s výbornou akustikou, činoherní divadlo, experimentální divadlo nebo venkovní amfiteátr.

Historické budovy

O něco dále můžete narazit na Parliament of South Australia, naproti kterému se přes ulici nachází oficiální sídlo guvernéra Jižní Austrálie – Government House. Hned vedle vás nejspíš překvapí Adelaide Skycity, což je kasino v přestavěné staré nádražní budově. Půjdete otestovat své štěstí? 😉

Další historickou budovou na North Terrace je Holy Trinity Church (Kostel sv. Trojice), první anglikánský kostel postavený v Jižní Austrálii, a Ayers House – původní dům známého obchodníka a politika Henryho Ayerse, jenž byl sedminásobným premiérem Jižní Austrálie.

Za nákupy rozhodně na Rundle Mall

Rovnoběžně s North Terrace vede Rundle Mall, pěší třída, v níž bude srdce každého shopaholika doslova plesat radostí. Jedná se totiž o jednu z nejrušnějších a nejoblíbenějších nákupních tříd, které dominují značkové obchody, luxusní restaurace a kavárny.

Navíc vás v ní na každém kroku čeká skvělá zábava, kterou si pro vás připravili nadaní pouliční umělci.

Vyrazte na tržiště Central Market

Když už jsme vás navnadili na luxusní jídlo ve zdejších restauracích, musíme vás také vyslat na centrální tržiště Central Market na Gouger Street. Právě tady pod jednou střechou najdete více než 70 obchodníků s čerstvými produkty ze všech částí státu.

Můžete ochutnat suroviny všemožných barev a chutí, ze kterých místní kuchaři doslova kouzlí. Nebo si nakoupit ovoce, zeleninu, pečivo, sýry, olivy, klobásy, maso, mořské plody, sladkosti a jiné dobroty a vychutnat si je doma nebo v některém z parků.

Trh je otevřený od úterý do soboty, přičemž v sobotu odpoledne nejspíše narazíte i na příjemné slevy.

Kus přírody v centru velkoměsta: Adelaide Park Lands

Při návštěvě města vaší pozornosti neujdou nádherné rozlehlé parky Adelaide Park Lands. Rozkládají se na obou březích řeky Torrens a obklopují centrum Adelaide. Takže ať se vydáte kamkoli, určitě na nějaký z nich narazíte.

Nabízí perfektní zázemí pro odpočinek, sportovní aktivity, zábavu i posezení s přáteli. Jsou proto velmi oblíbeným a vyhledávaným místem nejen mezi místními, ale i zahraniční studenti a turisté zde tráví hodně času.

Pokud si tedy chcete dopřát příjemný odpočinek a načerpat energii pro objevování dalších krás a zajímavostí velkoměsta, vydejte se do některého z nich a kochejte se zelení a všudypřítomnou pohodou.

Nejlepší pohled na Adelaide je z paluby lodi

Chcete spatřit Adelaide i z jiné perspektivy? Pak využijte komentovanou 40–50minutovou vyhlídkovou plavbu lodí po řece Torrens na The Popeye. Bez pochyb si tak užijete úplně jiný pohled na toto krásné město.

Během plavby se vám naskytnou úžasné výhledy na Festivalové centrum, nádherné parky, adelaidské univerzity či jiné skvosty v okolí. Mimo to se ale dozvíte i spoustu zajímavostí z minulosti a zjistíte, jak se Adelaide stále vyvíjí a proč patří mezi nejlepší města světa.

Loď vyráží na prohlídku z Elder Park, odkud se můžete vydat po vodě třeba i do zoologické zahrady.

Zoo Adelaide

Milovníci přírody a zvířat by si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu druhé nejstarší zoologické zahrady v zemi. O tom svědčí i fakt, že se jedná o nejznámější atrakci v Adelaide, která pro místní obyvatele představuje významnou část dědictví a sociální historie Jižní Austrálie.

Už od roku 1883, kdy byla poprvé otevřena, je domovem mnoha zvířat. Kromě běžné australské zvěře, jako jsou klokani, vombati, ježury nebo roztomilí quokka, tady můžete obdivovat také mimořádné množství australských ptáků. A samozřejmě nechybí ani jiná zvířata z různých koutů světa.

Oáza v srdci města: Adelaide Botanic Garden

Hned vedle zoologické zahrady je další dechberoucí oáza klidu. Famózní botanická zahrada Adelaide Botanic Garden, která se rozprostírá na 50 hektarech upravených zahrad, trávníků, stromů, keřů a jezírek.

Objevíte v ní však nejen rozmanité rostliny z Austrálie a celého světa, ale i úchvatné architektonické skvosty. Za zmínku stojí Palm House – pečlivě zrekonstruovaný viktoriánský skleník dovezený z Německa v roce 1875, o němž se traduje, že je jediný svého druhu. Nebo skleník Bicentennial Conservatory, pozoruhodný oblouk z oceli a skla, který byl otevřen v roce 1988 ke dvoustému výročí založení první australské kolonie.

Navštivte nejznámější festivaly

I když se to na první pohled nezdá, Adelaide pulzuje v rytmu hudby, tance, nezávislého umění či úžasných divadelních představení. Právě zde se totiž pořádá řada vyhledávaných festivalů světové úrovně.

Ne nadarmo se Adelaide přezdívá Město hudby a Jižní Austrálie je označována za Festivalový stát. Proto si nenechte ujít příležitost zúčastnit se některého z nich:

► WOMADelaide

Na přelomu února a března se můžete vydat třeba na festival WOMADelaide (World of Music, Art and Dance), který patří mezi nejlepší australské festivaly živé hudby. Kromě skvělé tvorby více než 300 hudebníků a vystupujících z celého světa si na něm užije i skvělé jídlo, víno a spoustu zábavy.

► Adelaide Festival

V březnu se pravidelně koná i zřejmě nejlepší divadelní festival v AustráliiAdelaide festival, který zahrnuje prvotřídní ukázky tance, dramatu, opery, literatury a divadelních představení zahraničních i australských souborů.

► Adelaide Fringe

V únoru a březnu můžete také v rámci festivalu nezávislého uměníAdelaide Fringe navštívit některou ze stovek zábavných, nepředvídatelných a naprosto legračních akcí, jež slibují nezapomenutelné zážitky.

Vydejte se tramvají na nejoblíbenější pláž

Jakmile zatoužíte po pláži, vlnách v oceánu a dechberoucím západu slunce, sedněte na stařičkou tramvaj a nechte se zdarma odvézt do Glenelg. Toto předměstí na pobřeží bylo původním místem přistání kolonistů, kteří založili Austrálii. Což všem připomíná replika lodi ve skutečné velikosti, v níž je dnes výborná restaurace.

Glenelg je oblíbené a velmi živé plážové letovisko, kde se rozhodně nudit nebudete. Široká pláž, skvělé koupání, obchody, restaurace a kavárny slibují všem návštěvníkům spoustu zábavy a úžasné chvíle s přáteli a blízkými.

Stejně jako nedaleký rodinný zábavní komplex Beachouse, kde najdete vyhřívané tobogány, různé skluzavky, kolotoče, 18jamkový minigolf a další atrakce, na kterých se zabaví opravdu celá rodina.

 

Už teď cítíte, že je Adelaide jako stvořené pro vás a vaše studijní a cestovatelské sny? Napište nám a společně vybereme školu a kurz, který vám bude maximálně vyhovovat.

Pro ty, kteří už nic víc nepotřebují vědět

Chci si vybrat školu
Austrálie
průvodce

Austrálii s námi máte na dosah

Chcete do Austrálie, ale nevíte, co, jak a kde zařídit? Nevadí. Vy se tím vůbec nemusíte zabývat, od toho jsme tu přece my! Provedeme vás celým procesem plánování a vyřizování studijního pobytu od začátku až do konce a postaráme se o vše tak, abyste s ničím neměli žádné starosti.

Austrálie krok za krokem