Darwin, to je mladá jedinečná metropole plná optimismu.

Darwin, hlavní město dobrodružného a exotického Severního teritoria a jediné tropické hlavní město v Austrálii, je bránou do nejsevernější oblasti, tzv. Top End, této pozoruhodné země. Doslova se dá říct, že se jedná o mladou, prosperující a znovuzrozenou metropoli, která hýří optimismem a chutí do života.

Toto krásné přístavní město bylo založeno v roce 1869 a až do roku 1911 neslo název Palmerston. Teprve až poté jej přejmenovali na Darwin po slavném přírodovědci a zakladateli evoluční biologie Charlesi Robertu Darwinovi.

Za dobu své existence si však prošlo dvěma katastrofami, které ho téměř srovnaly se zemí – poprvé při bombardování japonským letectvem za 2. světové války a podruhé v roce 1974, kdy znovu postavené město smetl cyklon Tracy. Místní obyvatelé se nicméně nikdy jen tak nevzdávali a své milované město vybudovali znovu a lépe.

Při své návštěvě tedy nečekejte kvanta historických budov, ale věřte, že rozhodně budete mít co objevovat, obdivovat a zažít. Ať už se jedná o umění původních obyvatel, muzea, jež oslavují minulost města, fascinující přírodu (floru i faunu), zábavní komplexy, vynikající jídlo, pláže nebo uvolněnou atmosféru, která je pro Darwin typická, budete nadšení.

Zjistěte, co vše můžete v tomto znovuzrozeném přístavním městě vidět a zažít.


Připomeňte si atmosféru minulých časů

Vzhledem k minulosti byste v Darwinu historické architektonické skvosty nejspíše nečekali, přesto tady několik zrestaurovaných domů z 19. století určitě najdete. Vydejte se proto do centra tropického velkoměsta a užijte si atmosféru dávných časů.

Historické budovy

Stará vládní budova je skvělým místem, kde začít. Dokončena byla v 1883 a přestože ji poškodilo několik cyklonů i válečné bombardování, po rekonstrukci opět nabízí úžasný výhled na přístav a nádherné tropické zahrady, které ji obklopují.

Za návštěvu stojí rovněž i kamenná budova Browns Mart z roku 1885. Původně těžařská burza, z níž se časem stala policejní stanice a následně veřejný dům, ve kterém dnes sídlí divadlo, je vyhledávaným kulturním cílem.

Dalšími historickými budovami jsou Victoria Hotel, jež byl postaven v roce 1890 jednou z nejbohatších žen v teritoriu, nebo bývala admiralita Admiralty House, kde dnes naleznete naprosto výtečnou restauraci.

Umění a historie

Notná dávka historie na vás však dýchne také ve vězeňském muzeu Fannie Bay Gaol Museum, které vzniklo ve věznici z roku 1883. Dozvíte se zde spoustu zajímavostí, jako třeba do kdy věznice fungovala nebo kdy byla naposledy použita šibenice, a navíc se seznámíte s celkovým vývojem tohoto úchvatného území.

Krásné expozice zaměřené na oblast Top End si nenechte ujít v prvotřídním muzeu a galerii Museum and Art Gallery of the Northern Territory (Muzeum a galerie Severního teritoria) – vstup je zdarma. Největší zajímavostí je bezpochyb sbírka domorodého umění, tečkované malby z pouště, řezby z ostrova Tiwi a malby na kůře z oblasti Arnhem Land.

Ohromí vás ale i interaktivní expozice věnovaná cyklonu Tracy, která vám ukáže život v Darwinu před katastrofou a po ní. Dokonce si můžete poslechnout zvuk běsnícího a extrémně ničivého cyklonu, který na město udeřil na Štědrý den roku 1974.

Rozhodně též navštivte pozoruhodné muzeum Royal Flying Doctor Service, které najdete na molu Stokes Hill Wharf. Hologramové kino s 55 místy a brýle na virtuální realitu vám umožní nahlédnout do roku 1942, kdy došlo k náletům na darwinský přístav japonskými letci. Kromě toho tady objevíte i letadlo Pilatus PC-12 letecké služby Royal Flying Doctor Service (RFDS) a dotykové obrazovky, jež vás provedou celým příběhem RFDS a Darwinu za 2. světové války.

Příroda jen kousek od centra

Milovníky klidu, přírody a tropických květin jistě potěší botanická zahrada George Brown Darwin Botanic Gardens, která se nachází jen 2 kilometry severně od centra města.

Při procházce nádhernými zahradami můžete obdivovat rozmanité rostliny nejen ze severní Austrálie, ale i tropických oblastí celého světa. V návštěvnickém centru se naopak dozvíte zajímavé informace o přírodní a kulturní historii zahrady či sbírkách rostlin. Nebo si můžete na rozlehlých stinných trávnicích dopřát odpočinek a kochat se při tom výhledem na největší okrasnou fontánu v Darwinu.

Za nákupy se vydejte do Smith Street Mall

Jste tak trochu shopaholik? Potom určitě musíte vyrazit do obchodního srdce Darwinu – do pěší nákupní zóny Smith Street Mall. Zdejší všemožné obchody, luxusní restaurace a útulné kavárny pro vás budou přesně to, co hledáte.

O kousek vedle pak najdete centrum nočního života města. Rušná ulice Mitchell Street je lemovaná bary, hospodami, kavárnami, restauracemi, hotely i motely. Tady rozhodně o noční zábavu není nouze. 😉

Vyrazte na večerní trhy Mindil Beach Sunset Markets

Trhy při západu slunce na pláži Mindil slibují jedinečný zážitek. Pokud si tedy chcete koupit něco dobrého, a zároveň zažít něco ne až tak všedního, jděte na večerní trhy Mindil Beach Sunset Markets. Ve více než 200 specializovaných obchodech seženete všelijaké dobroty, a navíc za lepší ceny. Jen pozor, kdy sem půjdete – trhy jsou totiž v provozu jen od dubna do října, a to pouze ve čtvrtek a neděli.

Další báječnou a oblíbenou tržnicí zaměřenou na jídlo je Parap Village Markets. Právě tady objevíte každou sobotu po celý rok ty nejlepší tropické chutě a skutečnou atmosféru teritoria. Ochutnat můžete místní i exotická jídla, ovocné saláty, čerstvě praženou kávu či smoothies. Nebo si můžete nakoupit čerstvé suroviny, ze kterých si výborné jídlo uvaříte sami.

Za zábavou do Darwin Waterfront

Chcete si užít perfektní den plný zábavy, dobrého jídla a odpočinku? Potom se vydejte do Darwin Waterfront. Toto příjemné tropické letovisko vám ve zdejším klima bez pochyb přijde vhod. Naleznete tu krásné parky, zahrady a skvělá místa na piknik s rodinou či přáteli. Jestli dáváte přednost spíše aktivnímu odpočinku, projděte se po nábřeží, projeďte se na kole nebo si zaběhejte.

Pokud holdujete vodním radovánkám, budete naprosto unešeni z akvaparku Wave Lagoon, který patří mezi nejoblíbenější atrakce nejen pro místní obyvatele, ale i turisty. V bazénu si můžete užít 10 různých druhů vln – od jemných až po pořádné vlny dosahující výšky až 1,2 metru. Samozřejmě nechybí ani mělké vodní hřiště pro malé děti či stánek s občerstvením.

Máte radši klidnější vodní zábavu? Pak hned vedle akvaparku zavítejte do úžasné umělé laguny Recreation Lagoon. Kromě příjemné písečné pláže a filtrované mořské vody bez medúz vás potěší i vstup zdarma.

Crocodylus Park

Milovníci přírody a zvířat jistě ocení návštěvu fascinující přírodní rezervace Crocodylus Park. Nachází se pouhých 15 minut jízdy autem severně od centra Darwinu a jak již název napovídá, hlavním lákadlem je asi tisícovka krokodýlů, kteří k Severnímu teritoriu neodmyslitelně patří.

Rezervace je však domovem i lvů, surikat, kasuárů, opic, klokanů, psů dingo a dalších zvířat, takže si tu na své přijde opravdu každý zvířomil.

Nezapomenutelný zážitek v Crocosaurus Cove

Chcete zažít ještě mnohem více dobrodružství a pořádnou dávku adrenalinu? Přímo v srdci Darwinu se nachází zátoka Crocosaurus Cove, která nabízí návštěvníkům absolutně jedinečný zážitek. Nejen díky největší výstavě australských plazů na světě či možnosti pochovat si mládě mořského krokodýla. Tím nejvíc nezapomenutelným zážitkem je setkání s australským vrcholovým predátorem tváří v tvář.

Pouze tady se totiž můžete na 15 minut ponořit do prostředí ikonického mořského krokodýla a zblízka obdivovat jeho extrémní sílu, která je dechberoucí a děsivá.

 

Tušíte už teď, že vaše dobrodružná a pohodová povaha touží zakotvit v Darwinu? Že chcete studovat v hlavním městě Severního teritoria, a zároveň objevovat a prozkoumávat úchvatná a divoká místa této části země protinožců? Napište nám a společně vybereme školu a kurz, který vám bude maximálně vyhovovat, a vy si konečně budete moct užívat svůj cestovatelský sen.

Pro ty, kteří už nic víc nepotřebují vědět

Chci si vybrat školu
Austrálie
průvodce

Austrálii s námi máte na dosah

Chcete do Austrálie, ale nevíte, co, jak a kde zařídit? Nevadí. Vy se tím vůbec nemusíte zabývat, od toho jsme tu přece my! Provedeme vás celým procesem plánování a vyřizování studijního pobytu od začátku až do konce a postaráme se o vše tak, abyste s ničím neměli žádné starosti.

Austrálie krok za krokem