Lamington National Park – Queensland
Vychutnejte si impozantní výhled na zalesněné pohoří a údolí v národním parku Lamington.

Kam vyrazit v Queenslandu

Queensland neboli sluneční stát (Sunshine State) se rozprostírá na východním tropickém pobřeží Austrálie, což zaručuje téměř neustále teplo, slunce a ideální podmínky pro vodní radovánky a výlety po okouzlující přírodě.

Krásné národní parky, nekonečné pláže s jemným pískem, divoké vlny, jež ocení milovníci surfování, a hlavně nejdelší korálový útes na světě, který přitahuje pozornost až z vesmíru.

V tomto prosluněném státě žije na území o rozloze 1 853 000 km2 více než 5 milionů obyvatel, co si jeho atmosféru užívají plnými doušky každý den.

Chystáte se do Austrálie objevit její jedinečné kouzlo? Právě Queensland nabízí vše, co dělá Austrálii tak oblíbenou, vyhledávanou a žádoucí. Doslova turistický ráj pro všechny, kdo touží po dobrodružství a nezapomenutelných zážitcích.


Srdce Queenslandu: Brisbane

Neustále se rozvíjející hlavní město australského státu Queensland je vstupní branou k největším turistickým lákadlům Austrálie. Obývá jej bez mála 2,5 milionů lidí. Je označováno za centrum vzdělanosti a mezinárodního vzdělávání, což nadchne každého, kdo cestuje za poznáním a studiem.

V Brisbane si užijete spoustu krásných památek, parků, zábavy, kulturního vyžití a vynikajícího jídla, po němž se vám budou sbíhat sliny.

▶ Zjistěte, co vidět a zažít v Brisbane. >>

Dokonalé pláže a odpočinek na Gold Coast

Zlaté pobřeží je zárukou úchvatných několikakilometrových pláží, kde se budete chtít válet v písku, chytat vlny na surfu a lovit hřejivé sluneční paprsky. Ať už se budete oddávat jachtingu, windsurfingu, surfování, plavání nebo výletům na člunech, budete unešení zdejší atmosférou – nikdy nekončící zábava a zároveň skvělý relax. Ne nadarmo je Gold Coast označován za australskou verzi Miami Beach.

Centrem Gold Coastu je surfařský ráj Surfers Paradise, kde chce sjíždět divoké vlny nejeden surfař. Toto přímořské letovisko je obklopeno rozsáhlou zástavbou výškových budov, restaurací a nákupních center.

Gold Coast z výšky na SkyPoint Observation Deck

Zlaté pobřeží se vám rozprostře jako na dlani z vyhlídkové výškové budovy SkyPoint Observation Deck, jež patří k nejvyhledávanějším cílům v Gold Coast. Pohled z 275metrové výšky na impozantní pláže vás uchvátí, obzvláště při západu slunce, který je tady pohádkový.

Zábavní parky

Vydejte se po Pacific Highway a uprostřed lesů a buše navštivte zábavní parky s lákavými atrakcemi pro celou rodinu: Dreamworld s jednou z nejrychlejších horských drah na světě, Warner Bros Movie World pro milovníky filmu, kaskadérských kousků a speciálních efektů, Sea Wolrd plný vodních atrakcí a show, kde si můžete zaplavat s delfíny, nebo Wet‘n’Wild s obřími vlnami, divokou řekou či 7poschoďovou skluzavkou. Věřte, že nudit se rozhodně nebudete. 😊

Pochovejte si koalu v Currumbin Wildlife Sanctuary

Fascinují vás koalové, kteří představují oficiální symbol státu Queensland? Udělejte si výlet do Currumbin Wildlife Sanctuary a pochovejte si tohoto roztomilého chlupáče. Jako bonus dostanete profesionální fotku s koalou v náručí.

Jsou zde však k vidění i jiní (nejen) australští mazlíci. Podrbat a nakrmit můžete naprosto krotké klokany nebo emu, pozorovat psa dingo, wombaty, tasmánské čerty, ježuru, kasuáry, pelikány, kapybary nebo pandu červenou. Děti a zvířomilové budou v sedmém nebi.

Skvostný Lamington National Park

Národní park Lamington je oáza zeleně a klidu. Staré stromy, skryté vodopády, dechberoucí vyhlídky do hustě zalesněného údolí a pohoří vás uhranou. Díky svým nádherným scenériím a přírodnímu bohatství je zařazen v seznamu světového dědictví UNESCO. Navíc je součástí deštného pralesa Gondwana, který zahrnuje nejrozsáhlejší oblasti subtropického deštného pralesa na světě.

Vydat se můžete na několik stezek vedoucích skrz deštný prales. Záleží jen na vás, jakou délku či obtížnost si vyberete. Ale ať zvolíte jakoukoli trasu, nebudete litovat.

Sunshine Coast

Letovisko Sunshine Coast neboli Slunečné pobřeží nabízí neméně úžasné pláže jako více komerční Gold Coast. Na rozdíl od něj se nachází severně od Brisbane a též se řadí mezi nejlepší surfařské lokality v Austrálii.

Místní pohoda je natolik uvolněná a přátelská, že se ihned budete cítit jako doma. Oddávat se můžete vodním sportům, naučit se krotit vlny na prkně, půjčit si loď nebo kajak a vydat se do klidných vod mnohých jezer nebo zátok.

Chuťové buňky budou plesat blahem v některé z vynikajících restaurací nebo na farmářských trzích plných dobrot. Na výbornou kávu můžete vyrazit do útulné kavárny, je jich tu spousta… A nezapomeňte ochutnat báječné víno.

Nevynechejte Noosa Heads a Noosa National Park

Noosa Heads je malé pobřežní město a nachází se v oblasti 1. biosférické rezervace UNESCO v Queenslandu. Nedotčenou přírodu a nádherné pláže doplňuje celoročně hezké a slunečné počasí. Vyrazit můžete na otevřený oceán na kajaku za delfíny nebo lodí na pozorování keporkaků.

Na hranicích města začíná národní park Noosa National Park s tropickým lesem a poloprázdnými plážemi. Rozprostírá se na výběžku, jež chrání zátoku Laguna Bay před silným větrem z jižního Pacifiku.

Čeká vás 15 km turistických stezek s úchvatnými scenériemi, působivé výhledy na město Noosa Heads a z útesů můžete pozorovat delfíny skotačící v oceánu.

Great Barrier Reef: nejúžasnější australská atrakce

Velký bariérový útes je cílem mnoha turistů dychtivých po nezapomenutelných zážitcích. Nejdelší korálový útes na světě je tropickou zahradou pod vodou, jež obsahuje více než 350 druhů korálů všech možných tvarů a barev. Táhne se do neuvěřitelné dálky (přes 2 900 km) a je díky tomu viditelný i z vesmíru.

Nejlépe jej prozkoumáte s potápěčskou maskou pod vodou, kde se vám naskytne nepopsatelný pohled na podmořské skvosty. V roce 1975 byl útes prohlášen australskou vládou za mořský park a v roce 1981 byl zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO.

Prozkoumat jeho krásy můžete i z paluby lodi s proskleným dnem, poloponorkou nebo si vychutnat známý pohled z ptačí perspektivy za pomoci vyhlídkových letů vrtulníky.

Největší tropické město Austrálie: Cairns

Chystáte se objevit impozantní korálové útesy? Vydejte se do Cairns, tropického města na severu Queenslandu, které otevírá dveře k Velkému bariérovému útesu a dalším skvostům Austrálie.

Cairns je živé rostoucí město plné zábavy. Najdete v něm báječné restaurace, bary, kluby, obchůdky, ohromnou uměle vytvořenou lagunu Cairns Esplanade Lagoon nebo zábavní a nákupní komplex The Pier.

Mag(net)ický ostrov Magnetic Island

Jižně od Cairns zavítejte do města Townsville, z něhož se dostanete na ostrov Magnetic Island. Trefné jméno mu dal známý mořeplavec James Cook, protože při jeho objevení se mu zde doslova zbláznil kompas.

Větší část ostrova pokrývá národní park, který je domovem mnoha druhů ptáků a dalších zvířat. Ve větvích eukalyptu určitě najdete chlupaté medvídky koala.

Kuranda – vesnice v deštném pralese

Kuranda je město ve vnitrozemí, jemuž se přezdívá „vesnice v deštném pralese“. Najdete tady řadu obchodů, galerií a restaurací.

Do Kurandy se dostanete například vlakem Kuranda Scenic Railway, nebo lanovkou Skyrail Rainforest Cableway. Z ní se vám naskytne úchvatný výhled na Korálové moře, pláže, propletené větve 120 milionů let starého deštného pralesa, plantáže cukrové třtiny a eukalyptové lesy.

Pohádkové souostroví Whitsundays

Poklad v srdci Velkého bariérového útesu (Great Barrier Reef) s pohádkovými plážemi: Whitsunday Islands. Souostroví se skládá ze 74 ostrovů s dechberoucí krajinou. Obdivovat zde můžete jedinečnou přírodu, které dominují působivé pláže.

Navštívit můžete korálový ostrůvek Lady Eliot Island, jenž je součástí bariérového útesu. Nabízí koupání, potápění nebo windsurfing.

Rájem potápěčů je Heron Island, malý korálový ostrůvek přímo na útesu. Narazíte zde také na karety obrovské – v období říjen až březen vylézají na břeh klást vejce.

Jedny z nejlepších pláží na ostrovech najdete na větším ostrově Great Keppel Island. Obklopuje jej korál a má podmořskou pozorovatelnu. Zapůjčit si můžete katamarán, plachetnici, motorový člun nebo potápěčskou výstroj. Pokud vám to bude málo, zajezděte si na vodním lyžích.

Nejlíbivějším letoviskem v Korálovém moři je Hamilton Island. Najdete tu výborné restaurace, bary, přístaviště jachet, přistávací dráhu, bazény, hotely, apartmány a bungalovy všech cenových kategorií. Místní papoušci lori mnohobarví vám budou zobat z ruky a potkáte tu nejednoho ochočeného klokana.

Sněhobílá pláž Whitehaven Beach

Několik kilometrů dlouhá pláž se sněhobílým pískem vás doslova odzbrojí. Je jednou z nejkrásnějších pláží světa. Nenechte si ujít tuhle nádheru obklopenou z jedné strany tropickými lesy a vysokými horami v pozadí a z druhé strany mořem hrajícím všemi odstíny modré barvy.

Ikonický Fraser Island

Největší písečný ostrov na světě se rozprostírá na 123 kilometrech a je posetý starodávnými deštnými pralesy, opuštěnými plážemi, křišťálově čistými potoky a více než stovkou sladkovodních jezer, která patří k nejčistším na světě. Zaplavat si můžete třeba v jezeře McKenzie. Asi se nedivíte, že i Fraser Island je zapsán na seznamu dědictví UNESCO.

Fraser leží na pobřeží Hervey Bay, což je oblíbené místo pro pozorování velryb, jižně od Velkého bariérového útesu (Great Barrier Reef). Je obklopen nedotčenou a nezkrotnou přírodou, prodírat se budete drsným terénem na čtyřkolkách nebo v autech typu SUV.

Okouzlující pláže jsou ideálním místem pro odpočinek, nečekejte však, že byste si zde zaplavali v moři nebo se potápěli za korály. Jsou tu velmi silné zpětné proudy a agresivní žraloci. Můžete si prohlídnout vrak lodi S. S. Maheno, potkat se s divokým psem dingo, vychutnat si úžasné vyhlídky na vodopády a okolí či si zarybařit.

Burning Mountain neboli Hořící hora

Pozoruhodným unikátem je takzvaná Hořící hora (Burning Mountain), jež je pokrytá směsí červeně zbarvené půdy a prachu. Její největší tajemství je však schováno uvnitř, neboť cca 30 metrů pod povrchem nepřetržitě už přibližně 6 000 let hoří ložiska uhlí. Jedná se o nejdéle hořící oheň na světě.

 

Jak jste si jistě všimli, Queensland skrývá mnoho pokladů, které stojí za navštívení a prozkoumání. 😊

Pro ty, kteří už nic víc nepotřebují vědět

Chci si vybrat školu
Austrálie
průvodce

Austrálii s námi máte na dosah

Chcete do Austrálie, ale nevíte, co, jak a kde zařídit? Nevadí. Vy se tím vůbec nemusíte zabývat, od toho jsme tu přece my! Provedeme vás celým procesem plánování a vyřizování studijního pobytu od začátku až do konce a postaráme se o vše tak, abyste s ničím neměli žádné starosti.

Austrálie krok za krokem