blue mountains three sisters
Navštivte národní park Blue Mountains a zažijte dechberoucí výhled na Tři sestry.

Kam vyrazit v Novém Jižním Walesu

Nový Jižní Wales neboli zakládající stát (Founding State), občas též nazývaný první stát (First State), nabízí nekonečné množství krás a skvostů, které stojí za návštěvu. Chlubí se nejen nádhernou přírodou s mnoha národními parky, slunnými plážemi, vinařskými oblastmi, ale i jeho hlavním městem, jež je zároveň nejznámějším městem celé Austrálie. Kam tedy vyrazit v nejstarším australském státě, kde se začala psát australská historie?


Srdce Nového Jižního Walesu: Sydney

Největší, nejživější a nejlidnatější město Austrálie obývá více než 5 milionů lidí ze všech koutů světa. Kosmopolitní velkoměsto, které zná opravdu každý, často bývá počátečním bodem na cestě po Austrálii.

Zařaďte jej do seznamu Must see” a navštivte krásná místa dýchající historií, světoznámou budovu, kde se pořádají hudební kulturní akce, majestátní Harbour Bridge, nádherné parky a zahrady, obchodní pasáže, tržnici, dechberoucí vyhlídky či surfařské pláže.

▶ Zjistěte, co vidět a zažít v Sydney. >>

V Blue Mountains zapomenete dýchat

Není divu, že právě Blue Mountains (Modré hory) patří do seznamu světového dědictví UNESCO. Pískovcové hory, propasti, soutěsky, vodopády, zalesněné rokle a panenská buš vám vyrazí dech. A přitom se nachází pouhých 100 km západně od Sydney, což je asi 1,5 hodiny jízdy autem, případně 2 hodiny vlakem z hlavního nádraží v Sydney.

Modré hory si svůj název vysloužily díky modrému oparu z odpařujícího se oleje z milionů eukalyptů, jimiž je pohoří doslova poseto. Celým národním parkem se táhnou turistické stezky všech možných obtížností. K dispozici máte i 3 lanovky:

  • Scenic Railway klesá z útesu u největšího horského městečka Katoomba do údolí Jamison Valley a je nejstrmější osobní kolejovou lanovkou na světě.
  • Scenic Skyway naopak jezdí nad údolím ve výšce 206 metrů a její kabinka zaujme hlavně proskleným dnem.
  • Scenic Cableway klesá přes 500 metrů do údolí Jamison Valley. Jedná se o nejstrmější lanovku na jižní polokouli.

Nejznámějším skalnatým útvarem je trojice vrcholů Three Sisters (Tři sestry). Nejlépe viditelné jsou z vyhlídky Echo Point Lookout u již zmíněného horského městečka Katoomba.

Dalším lákadlem jsou 300metrové kaskády vodopádů Wentworth Falls, k jejichž vrcholu vede turistická stezka, nebo krápníkové jeskyně Jenolan Caves. Další stezky vás naopak mohou zavést do útrob deštného pralesa, odkud sledujete tu nádheru všude kolem vás.

Ku-ring-gai Chase National Park

Na sever od Sydney leží oblast nedotčených lesů, skal a vřesovišť, jež je obývaná mnoha zvířaty a ptáky. Ani zde nechybí turistické stezky, díky nimž se projdete krásnou přírodou. Navíc zde můžete spatřit obrazy se zvířaty či nadpřirozenými bytostmi vytesanými do skal původními obyvateli, Austrálci. Na vyhlídce West Head Lookout si potom dopřejete dokonalý výhled na řeku Hawkesbury a širý oceán.

Údolí Hunter pro milovníky vína

Hunter Valley je významnou vinařskou oblastí Nového Jižního Walesu a nejstarší v Austrálii. Pyšní se přibližně 120 vinicemi a některá vinařství dokonce nabízí ochutnávku. Pokud jste tedy milovníkem vína, je tohle místo přímo pro vás.

V údolí navštivte město Newcastle, kde si odpočinete na pobřeží Tichého oceánu, u řeky Hunter nebo u největšího slaného jezera v Austrálii – jezero Macquarie. Můžete se také vykoupat u bezpečných pláží v Port Stephens, nebo v místní zátoce pozorovat delfíny.

Byron Bay vás uhrane

Pobřežní městečko Byron Bay se nachází 770 km od Sydney v malebné zátoce téměř na hranici se státem Queensland. Už to slibuje neskutečný zážitek pro surfařské a plážové nadšence, protože se jedná o jednu z nejžádanějších prázdninových destinací slibující slunečné počasí po celý rok.

Určitě se vydejte na stezku vedoucí až k majáku Cape Byron lighthouse s panoramatickým výhledem do okolí a na celou zátoku. Odtud můžete celoročně pozorovat delfíny a v období od května do listopadu i velryby. Cestou k majáku dorazíte k menší vyhlídce, nejvýchodnějšímu bodu Austrálie.

Nenechte se mýlit, Byron Bay není jen o plážích, připravte se na gastronomické zážitky, které vás vynesou do výšin. A jestli se řadíte mezi nákupní maniaky, v místních obchůdcích budete v sedmém nebi.

Klidný korálový ostrůvek

Lord Howe Island je nejjižnější korálový ostrůvek na světě se skvělými podmínkami pro potápění a šnorchlování. Neplavci se nemusí bát, o tu nádheru nepřijdou, stačí vyrazit na výlet lodí s proskleným dnem.

Ostrůvek se rozprostírá na ploše 1 300 hektarů a pokrývají ho převážně lesy, hory a pláže. Není tedy divu, že zde žije pouze 350 obyvatel. Nachází se 600 km od Port Macquarie a dostanete se sem letecky ze Sydney či Brisbane.

Na lyže do Austrálie? Ano!

Skutečně i Austrálie má své alpy a v zimních měsících jsou dokonce poseté sněhem. Můžete si tak v lyžařské sezoně (od července do září) zaskotačit při zimních sportech v Snowy Mountains (Sněžné hory).

Největší národní park Nového Jižního Walesu, Kosciuszko National Park, mimo lyžařských sjezdovek ve Sněžných horách láká na letní túry plné alpské australské divočiny. Vévodí mu hora Mount Kosciuszko (2 230 m) na jejíž vrchol vystoupáte po pěší stezce, nebo se naopak vydáte dolů do magických jeskyní Yarrangobilly Caves.

Austrálie
průvodce

Austrálii s námi máte na dosah

Chcete do Austrálie, ale nevíte, co, jak a kde zařídit? Nevadí. Vy se tím vůbec nemusíte zabývat, od toho jsme tu přece my! Provedeme vás celým procesem plánování a vyřizování studijního pobytu od začátku až do konce a postaráme se o vše tak, abyste s ničím neměli žádné starosti.

Austrálie krok za krokem