tasmania-craddle mountain
Tasmánie - Cradle Mountain - a její mystické scenérie...

Kam vyrazit v Tasmánii

Tasmánie neboli Tassie, jak se jí neformálně říká, je další australský spolkový stát, který rozhodně stojí za to nejen vidět, ale hlavně zažít. Nachází se na stejnojmenném ostrově 240 km jižně od cípu australské pevniny a svými dechberoucími scenériemi a mírným podnebím uchvátí nejednoho cestovatele s duší dobrodruha.

Najdete tady překrásnou panenskou přírodu, úžasné až dramatické pobřeží, opuštěné pláže, zelené kopce, husté pralesy, otevřená vřesoviště i majestátní hory s ledovcovými jezery. Nadšení budete ale jistě také z georgiánské architektury, krásných měst a dobrosrdečnosti místních lidí.

Není divu, že se Tasmánie pyšní přízviskem Dědictví nebo Prázdninový ostrov a zdejší turistický ruch doslova kvete. Nebylo tomu tak však vždycky…

Tasmánii objevil v roce 1642 holandský mořeplavec Abel Tasman, jež ostrov pojmenoval po sponzoru Antonu Van Diemenovi, guvernérovi Nizozemské východní Indie. Holanďané ji však neshledali nijak zajímavou, a tak si Van Diemenovu zemi nakonec nárokovali Britové. V 19. století se stala trestaneckou kolonií pro nenapravitelné vězně. Kvůli krutým podmínkám, ve kterých trestanci žili, měla hrozivou pověst a přezdívalo se jí „Peklo na zemi“. Ty doby jsou však už dávno pryč.

Na počest objevitele byla Van Diemenova země v roce 1855 přejmenována na Tasmánii a stal se z ní vyhledávaný a velmi oblíbený turistický ráj.

Chystáte se objevit její krásy a prozkoumat děsivou historii? Potom se vám určitě bude hodin průvodce po tomto nádherném ostrově.

Srdce Tasmánie: Hobart

Malebné oceánské přístavní město, jež je nejen hlavní město největšího australského ostrova, ale také druhé nejstarší hlavní město celé Austrálie, je milovaným domovem více než 230 tisíc lidí. A v čem se skrývá jeho kouzlo?

Hobart je sice malé město, ale bez sebemenších pochyb vás nadchne úžasnou atmosférou historického centra, památek, úzkých uliček, domů, kostelů a velmi příjemných hospůdek či plovoucích restaurací. Jistě vás také ohromí dokonalým kotvištěm na řece Derwent, za nímž se zvedá pohoří, nábřežím a řadou muzeí. Právě tady najdete jeden z nejvyhlášenějších kulturních skvostů v celé Austrálii, a to muzeum MONA, jež je největší soukromé muzeum v celé zemi a je zasazeno do pískovcového útesu. To prostě musíte vidět.

Zjistěte, co vidět a zažít v Hobartu ››

Trestanecká kolonie Port Arthur

Na první pohled naprosto úžasné a malebné místo, za jehož zdmi se však skrývá chmurná a děsivá minulost, je nejnavštěvovanější historickou památkou Tasmánie.

Port Arthur byl založen roku 1830 jako poslední trestanecká kolonie v Austrálii. Za 47 let provozu si zde svůj trest odpykalo na 10 000 vězňů. Posílali se sem ti nejvzpurnější trestanci, a dokonce i několik politických vězňů, včetně irských rebelů. Netrvalo dlouho a z tohoto místa se stalo jedno z nejobávanějších vězeňských zařízení na světě.

Cihelné budovy, které jsou tu převážně stále v zachovalém stavu, stavěli za krutého bičování dozorci samotní trestanci, jež k sobě byli přivázaní řetězy. Najdete tady například čtyřpatrovou budovu – původně měla sloužit jako skladiště, ale nakonec se z ní stalo vězení pro 650 vězňů –, blázinec, modelové vězení, ruiny kostela či márnici.

Je vám nejspíše jasné, že se odtud jen tak někdo nedostal živ a zdráv. Proto se na nedalekém Isle of the Dead (ostrov Mrtvých) nachází přes 1 700 hrobů. Náruživí lovci duchů by si tedy určitě neměli nechat ujít noční prohlídku Port Arthur Ghost Tour.

Cestou do Port Arthur z Hobartu nezapomeňte navštívit několik působivých míst, jako jsou Blowhole, Tasman Arch nebo Devil’s Kitchen.

Objevte přírodní krásy na Bruny Island

Bruny Island je ostrov, na který určitě chcete zavítat. Rozkládá se u jihovýchodního pobřeží Tasmánie kousek od Hobartu, a tak je ideální pro příjemný jednodenní výlet. Největším lákadlem jsou zdejší přírodní krásy, které však najdete nejen na pevnině, ale také v pobřežních vodách.

Vydejte se na zdejší ikonickou pláž, a když budete mít štěstí, zahlédnete při své procházce velrybu. Ostrov Bruny je totiž oblíbeným místem k pozorování velryb a také je domovem buřňáků a tučňáků nejmenších. Pokud jste zvědaví, tak cestou k majáku na jižním pobřeží ostrova můžete v úzké úžině sledovat jejich hnízdiště.

Na své si přijdou samozřejmě i milovníci dobrého jídla. Ať už navštívíte místní tradiční pekárnu, nebo výrobnu sýrů, budete se olizovat až za ušima. 🙂

Prozkoumejte úchvatné národní parky

Národní parky v Tasmánii pokrývají více procent celkové rozlohy než v jakémkoli jiném státě. Pokud jste tedy dobrodruh tělem i duší a milujete divokou nespoutanou přírodu, jste na správném místě. Obzvláště v jihozápadní části Tasmánie najdete opravdovou divočinu nedotčenou civilizací – do mnoha míst zde nevedou žádné silnice. Proto rozhodně doporučujeme dobré terénní auto. 

Southwest National Park

Odlehlá a drsná krajina v srdci světového dědictví Tasmanian Wilderness (Tasmánská divočina) se v Southwest National Park ukrývá naprosto dechberoucí rozmanitá příroda. Obdivovat můžete nádherné rozeklané hory, úchvatná ledovcová jezera, ledově chladné řeky a lesy, jež jsou domovem majestátní borovice či vzrostlých buků.

V Southwest National Park najdete jednu z nejnáročnějších tasmánských stezek – vícedenní South Coast Track. Vyzkoušet ale můžete i nespočet kratších stezek, které vás zavedou přes hory až na pobřeží.

Nejjižnější bod Austrálie

Vydejte se také do nejjižnějšího bodu celé Austrálie. Je dostupný po silnici Cockle Creek, odkud máte jedinečnou příležitost ponořit se během jednodenní túry směrem do zálivu South Cape do pravé a nefalšované divočiny.

Cradle Mountain – Lake St Clair National Park

V oblasti světového dědictví Tasmanian Wilderness se nachází i mnohem přístupnější ikonický národní park Cradle Mountain – Lake St Clair National Park s prastarými deštnými pralesy, hlubokými říčními soutěskami, divokými alpskými vřesovišti, ledovcovými jezery, zasněženými vrcholky hor a panenskou přírodou, která vám doslova vyrazí dech.

Cradle Mountain je synonymem přírody, divočiny a všeho nedotčeného. Divoká zvěř je v tomto velkolepém národním parku hojná, a vy tak máte možnost setkat se s tasmánskými čerty, kunovci, ptakopysky, ježurami, wombaty či Flétňákem tasmánským.

Legendární Overland Track

Pro prozkoumávání krás tohoto parku můžete i tady využít některou z mnoha pěších stezek – od velmi krátkých a jednoduchých až po legendární Overland Track. Tato 6denní túra se táhne několik desítek kilometrů skrz celý národní park, a to od Cradle Mountain až k jezeru St Clair. Takže si nezapomeňte vzít pohorky a vhodnou výbavu s sebou a hurá na nezapomenutelnou cestu alpským srdcem Tasmánie.

Freycinet National Park

Klenotem východního pobřeží je národní park Freycinet. Magické místo, které doslova vyzývá k návštěvě a procházce po zálivu Wineglass Bay, jež svým tvarem opravdu připomíná sklenici na víno. Není vůbec divu, že patří mezi nejvíce fotografované ikony celé Tasmánie. Právě tady můžete totiž obdivovat jednu z 10 nejkrásnějších pláží světa s křišťálově čistou vodou, kterou hrdě obklopují granitové vrcholky hor.

Okruh národním parkem Freycinet

Vydejte se na 2–3denní téměř 30kilometrovou trasu po nejkrásnějších plážích v celém zemi a užijete si naplno nedotčenou přírodou národního parku. Cestou ale není žádné ubytování, takže stan, vhodné vybavení a jídlo je nutné mít s sebou.

Tasman National Park

Tasmanův národní park, jež se rozkládá na Tasmanově poloostrově s hustými lesy a velkolepým pobřežím, se stal v 19. stoletím vězením pro nenapravitelné trestance. Právě tady najdete výše zmíněnou trestaneckou kolonii Port Arthur.

Největším zdejším lákadlem jsou však ohromující mořské útesy – nejvyšší v celé Austrálii –, o které se tříští nevyzpytatelné vody Jižního oceánu, a tvoří tak pozoruhodné skalní útvary, jeskyně a oblouky.

Do Tasman National Park se dostanete snadno z Hobartu a jeho nevídané přírodní krásy můžete prozkoumat autem, při pěší turistice, z vody nebo z výšky vrtulníkem. Záleží jen na vás, čemu dáváte přednost.

Objevte přímořský ráj Tasmánie – Bay of Fires

Pobřeží Bay of Fires je rozhodně dalším místem, které musíte vidět. Táhne se v úctyhodné délce 50 kilometrů od zálivu Binalong na jihu až po Eddystone Point na severu a díky neuvěřitelně čistým vodám, cukrově bílému písku a nápadným oranžově zbarveným balvanům zahaleným do lišejníků je známé po celém světě. Doslova přímořský ráj Tasmánie, který vás navíc nadchne i minimem turistů.

Milujete východy slunce? Potom vyrazte na vyhlídkovou plošinu Binalong Bay nebo mys The Gardens. Odtud si užijete naprosto dokonalou podívanou a fascinující výhledy do okolí.

Neméně úžasný zážitek pro vás bude i procházka po ohnivém zálivu, při níž si můžete zaplavat v průzračně modrém oceánu, nebo plavba lodí spojená s pozorováním velryb, delfínů či tuleňů.

 

Už balíte kufry? 🙂 Tasmánie je totiž plná nezapomenutelných míst a zážitků, které rozhodně stojí za to.

Pro ty, kteří už nic víc nepotřebují vědět

Chci si vybrat školu
Austrálie
průvodce

Austrálii s námi máte na dosah

Chcete do Austrálie, ale nevíte, co, jak a kde zařídit? Nevadí. Vy se tím vůbec nemusíte zabývat, od toho jsme tu přece my! Provedeme vás celým procesem plánování a vyřizování studijního pobytu od začátku až do konce a postaráme se o vše tak, abyste s ničím neměli žádné starosti.

Austrálie krok za krokem