canberra
Sídlo australského parlamentu patří mezi nejzajímavější budovy celé Austrálie.

Co vidět v Canbeře a okolí?

Pokud chcete poznat Austrálii se vším všudy, určitě byste neměli vynechat její hlavní město. Mnoho lidí si myslí, že jím je všemi opěvované Sydney nebo Evropany milované Melbourne. Ale není to tak. Tedy do roku 1927 bylo Melbourne skutečně hlavní městem Australského společenství, to se však kvůli věčné rivalitě mezi ním a Sydney změnilo, když pomyslné žezlo převzala Canberra a ukončila tak jejich dlouholeté spory.

Canberra je krásné moderní město, které sice nepatří mezi největší hlavní města světa, ale svou poklidnou a uvolněnou atmosférou, okolní přírodou, vlídným klimatem a pohostinností si získalo srdce nejen zdejších Australanů, ale i turistů. Navíc narozdíl od jiných australských měst není ani přelidněné – žije tu přibližně asi jen 430 tisíc obyvatel.

Nachází se v nádherné krajině ve zvlněné buši uprostřed kopců australského vnitrozemí na území Nového Jižního Walesu (New South Wales), které se stalo samostatným svazovým státem zvaným Teritorium hlavního města a logicky se stalo sídlem mnoha vládních institucí, včetně vlády Austrálie.

Kromě ministerstev, parlamentu nebo zahraničních ambasád tady objevíte zajímavou architekturu, skvostná muzea a galerie, vyhlášené restaurace či překrásné parky a jezero Lake Burley Griffin, jež je pojmenováno po americkém architektovi, který podobu Canberry navrhl. Díky němu ji tvoří rozlehlá otevřená prostranství, široké bulváry a budovy, jež souzní s okolní krajinou.

Už tušíte, že si Canberru neboli „Místo setkávání“ nechcete nechat ujít? Potom se vám určitě bude hodit průvodce po místních must-see bodech i přírodních skvostech kousek za městem.


Začněte na Regatta Point…

Lake Burley Griffin

… právě odtud je úžasná vyhlídka na dominantu města – okrasné jezero Lake Burley Griffin, které se nachází v samém srdci hlavního města. Po obvodu měří úctyhodných 35 kilometrů a nejenže okolní krajině přidává na kráse, ale je i ideálním místem pro rekreaci. Můžete zde rybařit, plachtit, vyzkoušet si windsurfing nebo si užít vyhlídkovou plavbu lodí.

Captain Cook Memorial Water Jet

Zdejší vyhledávanou atrakcí je Captain Cook Memorial Water Jetobrovský vodní proud, který každý den mezi 14:00 a 16:00 vytryskne z jezera do výšky 147 metrů na počest mořeplavce a objevitele australského kontinentu Jamese Cooka.

National Carillon

Další památkou u jezera je National Carillon (Národní zvonkohra), která se nachází na ostrově královny Alžběty II. (dříve známém jako Aspen Island). Austrálii ji darovala britská vláda na oslavu 50. výročí národního hlavního města.

Věž zvonkohry se tyčí do výšky 50 metrů a v noci je osvětlená. Představuje velkolepý orientační bod v hlavním městě státu a každou čtvrthodinu oznamuje čas stejným způsobem jako proslulý londýnský Big Ben.

Mokřady Jerrabomberra

Přímo v srdci Canberry jsou mokřady Jerrabomberra, které poskytují báječný přírodní relax uprostřed města.

Zdejší bažiny jsou bohaté na rozmanitý ptačí život, svěží zeleň a krásné květiny a jsou jednoznačně skvělým zážitkem pro každého milovníka přírody. Často se tu pořádají zajímavé akce, včetně domorodých kulturních akcí.

 

Nejlepší výhled? Z Black Mountain a Mount Ainslie

Black Mountain

Milujete panoramatické vyhlídky? Potom rozhodně nevynechejte přírodní rezervaci Black Mountain, která se nachází na severní straně jezera. Její dominantou je hora Black Mountain (812 metrů nad mořem), na jejímž vrcholu je 195 metrů vysoká vyhlídková věž Black Mountain Tower (Telstra Tower), odkud se vám naskytne úchvatná scénická podívaná na celou Canberru a okolí.

Kromě placené vyhlídky z věže jsou tam ještě tři vyhlídky, které vám též nabídnou nádherné pohledy do okolní krajiny.

Mount Ainslie

Dalším neméně pozoruhodným místem s fascinujícími výhledy na Canberru je přírodní rezervace Mount Ainslie. Vyjeďte na její vrcholek na kole, nebo na něj vyjděte po svých a otevře se před vámi mimořádně působivý pohled na město – zejména na Capital Hill, Black Mountain, jezero Burley Griffin a hory národního parku Namadgi za ním.

 

Australian National Botanic Gardens

Na spodních svazích hory Black Mountain se rozkládá Australian National Botanic Gardens (Národní botanická zahrada), která se pyšní nejucelenější sbírkou australské flóry na světě.

Při prohlídce města ji určitě zařaďte do svých plánů. Je totiž ideálním místem pro rekreaci, inspiraci, vědu a poznání původních rostlin ze všech částí Austrálie. Mimo to zde ale navíc úspěšně pěstují rostliny, které jsou ve volné přírodě ohrožené. Snaží se je tak ochránit před úplným vyhynutím.

Vstup do botanické zahrady je zdarma, a to každý den od 8:30 do 17:00.

 

Prozkoumejte a obdivujte historii a umění

Pokud holdujete umění a historii, budete tady doslova plesat blahem. Canberra o muzea, galerie a památníky rozhodně nemá nouzi, ba právě naopak. Jedny z nejlepších sbírek a artefaktů v celé Austrálii jsou přímo v hlavní městě Australského společenství.

National Capital Exhibition

Malé, ale o to více fascinující muzeum National Capital Exhibition (Exhibice národního hlavního města) vypráví o vzniku hlavního města Austrálie. Mezi exponáty najdete například vítězný návrh města, který akvarely vykreslila manželka a tvůrčí partnerka architekta Waltera Burley Griffina Marion Mahony Griffinová.

Ze skleněného pavilonu můžete dokonce sledovat reálnou podobu města ztvárněného podle návrhu, který si zrovna prohlížíte. Nabídne vám totiž krásný výhled na jezero a kopec Capital Hill.

National Museum of Australia

Na špici poloostrova Acton stojí úžasné National Museum of Australia (Národní australské muzeum). Toto muzeum vám tematicky zaměřenými galeriemi představí příběh australského národa.

Mezi nejlepší patří expozice se spoustou aboriginských exponátů. Galerie prvních Australanů vám mimo jiné ukáže těžký úděl původních obyvatel po příchodu Evropanů. Co zažívali a jak to bylo s odebíráním dětí domorodým rodinám, tzv. „ukradené generace“.

Vstup do Národního muzea je zdarma, denně od 9:00 do 17:00.

Museum of Australian Democracy

V budově Old Parliament House (Starý parlament), která v letech 1927 až 1988 byla sídlem vlády, nyní sídlí úchvatné Museum of Australian Democracy (Muzeum australské demokracie).

Návštěvníci nahlédnou do expozice týkající se australských ministerských předsedů, kořenů demokracie či historie místního protestního hnutí. Pokud se sem vypravíte, určitě navštivte bývalou zasedací síň senátu a dolní sněmovny, parlamentní knihovnu nebo kancelář ministerského předsedy.

National Gallery of Australia

Pozoruhodnou uměleckou sbírku australského i mezinárodního umění můžete obdivovat v National Gallery of Australia (Australská národní galerie), kam se můžete kromě speciálních akcí vydat denně mezi 10:00 a 17:00 zcela zdarma.

Najdete tady díla od celosvětově uznávaných velikánů (Monet, Matisse, Sidney Nolan, Salvador Dalí atd.), ale také umění národů tichomořských ostrovů Afriky, Asie, předkolumbovské Ameriky.

Třešničkou na dortu je však sbírka umění Austrálců, kde uvidíte lidské postavy a zvířata ze severní Austrálie vyobrazená na kůře nebo spirituální kompozice teček a spirál z centrálních pouští, jež se vyvinuly z pomíjivého malování do písku. Součástí galerie je též sochařská zahrada s výhledem na jezero Lake Burley Griffin.

Australian War Memorial

Australian War Memorial (Australský památník obětem války) tvoří pískovcová svatyně, která se nachází na konci avenue Anzac Parade.

Památník slouží nejen jako připomínka obětí padlých za války, ale je nejnavštěvovanějším muzeem v Austrálii. Kromě soch a stěn se jmény více než sta padlých hrdinů tu naleznete na dvacet galerií, ve kterých jsou vystaveny uniformy, výzbroje, bitevní mapy apod.

Vstupu je denně mezi 10:00 a 17:00 zdarma.

Blíže k jezeru je ještě další válečný památník. 11 metrů vysoký hliníkový sloup s orlem na špici je australsko-americký památník věnovaný obětem války, který byl vystavěn z veřejné sbírky na počest účasti Američanů na obraně Austrálie během 2. světové války.

 

Navštivte i další zajímavosti v Canbeře

Australian Parliament House

Nová budova parlamentu je vznešeným a symbolickým architektonickým dílem, jež bylo věnováno královně Alžbětě II. v roce 1988 při dvoustém založení první kolonie. Nachází se na kopci Capital Hill a rozhodně stojí za návštěvu – interiér Australian Parliament House představuje totiž to nejlepší z australského umění a designu.

V pondělí až pátek jsou zde komentované prohlídky zdarma, a to od 9:00 do 17:00 (18:00).

Royal Australian Mint

Chcete vidět, jak se razí australské mince? Pak zavítejte do Royal Australian Mint (Královská australská mincovna), která pro návštěvníky vytvořila galerii, odkud je vidět na výrobní linku. Razí se tady mince i pro několik dalších států a v místním muzeu jsou kromě mincí k vidění také medaile zvláštní hodnoty.

Vstup je zdarma, proč se tedy nejít podívat na fascinující podívanou ražení mincí.

National Library of Australia

Jste-li knihomilové, tak rozhodně zamiřte do National Library of Australia (Národní knihovna), která stojí na břehu jezera. Čeká tam na vás více než 10 milionů knih, časopisů, novin a dalších položek. V hlavní čítárně si můžete u velkých oken pročítat třeba zámořské noviny či časopisy.

V knihovně se mimochodem pořádají výstavy vzácných knih a map. Nevynechejte ani expozici Treasures Gallery, kde najdete exponáty, jako je deník kapitána Cooka z lodi Endeavour nebo seznam vzbouřenců z lodi kapitána Bligha.

Každý den je v 11:30 bezplatná 30minutová prohlídka galerie.

National Arboretum

Pouhých 6 kilometrů od centra města se můžete procházet v National Arboretum (Národní arboretum) v neustále se rozrůstající expozici vzácných a kulturně významných stromů z celého světa – je jich tu přes 44 tisíc a tvoří asi 94 lesních společenství různých druhů. Kromě toho tady objevíte i sbírku krásných bonsají a skvělou kavárnu.

 

Nenechte si ujít nedělní trhy

Určitě byste měli při svém objevování a poznávání hlavního města Austrálie zavítat na zdejší slavné trhy. Old Bus Depot Markets je oblíbený rušný trh, který každou neděli v 9:30 až 14:30 hostí místní prodejce.

Jedna hala je věnovaná čistě jen jídlu, kde si můžete koupit například pečivo, sýry, uzeniny nebo zeleninu. V době oběda můžete dokonce ochutnat dobroty z různých koutů světa nebo si dopřát vynikající palačinky a kávu.

Další je naopak věnována řemeslným výrobkům, oblečení, bižuterii, knihám, umění, květinám, svíčkám a jiným drobnostem, které potěší nejednoho shopaholika. 😉

 

Vyrazte za skvělými zážitky

Zážitky jsou pro nadšené cestovatele vždy to nejvíc. Proto si hlavní město a jeho okolí užijte opravdu naplno. Canberra má rozhodně co nabídnout. Kam tedy vyrazit za dobrodružstvím?

Questacon – The National Science and Technology Centre

Mezi nejzajímavější canberrské atrakce bez pochyb patří Questacon – The National Science and Technology Centre (Národní vědecké a technologické centrum). V této interaktivní říši divů se děti naučí o síle živlů, pocítí sílu zemětřesení, uvidí, jak dvakrát udeří blesk a setkají se s přátelským mechanickým humanoidem Robo Q.

Věřte, že nadšené budou nejen děti, ale i vy si maximálně užijete vzdělávací a zábavné interaktivní expozice.

National Zoo & Aquarium

Milovníci zvířat si přijdou na své v National Zoo & Aquarium (Národní zoo a akvárium). Při procházce po pěších stezkách budete sledovat všelijaká zvířata – od malých až po ta velká. Narazíte na různé ještěrky, ptáky, opice, ale samozřejmě také klokany, wallaby, koaly, wombaty, emu, tasmánské čerty, psy dingo nebo nosorožce, zebry, medvědy, žirafy a spoustu vodních tvorů.

Odvážlivci si mohou některá zvířata pochovat, pohladit nebo je třeba nakrmit. Navíc zde objevíte i místa vyhrazená pro piknik či grilování. Prostě si užijete opravdu krásný den se zvířaty na dosah ruky.

Tidbinbilla Nature Reserve

Spoustu zážitků na jednom místě? Přesně to nabízí přírodní rezervace Tidbinbilla Nature Reserve, která se nachází jen 40 minut jízdy autem od centra města. Najdete tady spousty cest, kdy na konci každé z nich naleznete něco jiného.

Můžete se vydat po 700 metrů dlouhé stezce Koala Path, která vás provede kolem eukalyptů, jež obývají nádherní medvídci koalové. Stačí se jen dívat vzhůru do korun a určitě tam budou přes den klidně pospávat, zatímco kolem vás budou poskakovat wallaby.

Stezka Camels Hump vás naopak zavede k úžasným výhledům na Canberru a její okolí, a Sanctuary Loop nabídne skvělé podmínky pro pozorování ptakopysků, klokanů skalních, ježur či ptáků.

Na výběr máte opravdu mnoho různých stezek, stačí si jen vybrat ››

Pokud se chcete dozvědět něco o fascinující historii, kultuře a dědictví Ngunnawal, tak jste na správném místě. Tidbinbilla je totiž místem historického a trvalého významu pro lid Ngunnawal.

Canberra Deep Space Communication Complex

Nadšenci do vesmíru by se určitě měli zastavit v Canberra Deep Space Communication Complex – jedné z pouhých tří hluboko vesmírných sledovacích stanic na světě, která je provozovaná ve spolupráci s NASA.

Nachází se v Tidbinbilla přibližně 35 kilometrů jihozápadně od Canberry a nabízí několik výstav zaměřených na výzkum vesmíru. Můžete se například pokochat nádhernými výhledy na největší anténní komplex na jižní polokouli, vidět kousek Měsíce, který je starý více než 3,8 miliardy let, podívat se na nejnovější snímky z celé sluneční soustavy i mimo ni nebo se podívat na modely kosmických lodí.

Dokonce uvidíte i jídla, která jedli astronauti v raketoplánu a vesmírné stanici. A aby toho nebylo málo, můžete zhlédnout i film o historii a budoucnosti vesmírného průzkumu nebo se vydat na výlet po sluneční soustavě nebo napříč galaxií.

Namadgi National Park

Asi 40 kilometrů jihozápadně od Canberry se na severním okraji australských alp rozkládá dechberoucí národní park Namadgi National Park, jež zabírá přibližně 46 % rozlohy celého Teritoria hlavního města. Chrání alpské, subalpínské a horské křoviny, stejně jako rašeliníky ve velkých nadmořských výškách, které poskytují kritické stanoviště pro ohrožené druhy.

Park je protkaný stezkami, které doslova vyzývají k pěší túře. Vydejte se po nich a užijte si úchvatné panoramatické výhledy do údolí. Kromě toho uvidíte, jak se park senzačně zotavuje po ničivých požárech v roce 2020.

 
▶ Už teď víte, že Canberra je pro vás jako stvořená? Že zrovna tady chcete na nějaký čas zakotvit a splnit si své cestovatelské sny? Na nic nečekejte. Napište nám a my vám poradíme a pomůžeme s organizací vaší cesty.

Umíme odpovědět na všechny vaše otázky. Vyzkoušejte nás!

Kontaktujte nás
Po odeslání formuláře začne společnost Tutuki s.r.o. (tedy my) zpracovávat vaše osobní údaje za účelem zodpovězení vašeho dotazu. Budeme se o ně dalších 10 let pečlivě starat dle Zásad ochrany osobních údajů.
reCAPTCHA