Mount Wellington je od Hobartu opravdu kousek.

Hobart, hlavní a zároveň největší město divoké ostrovní Tasmánie, je krásné a poklidné přístavní město, které si zamilujete na první pohled. Obzvláště, pokud toužíte po uvolněném životním stylu. Narozdíl od ostatních hlavních měst australských států zde značně převládá uvolněná atmosféra a poklidné tempo života.

Hobart byl založen v roce 1804 jako trestanecká kolonie a je tedy druhým nejstarším městem celé Austrálie. Své jméno si vysloužil po britském ministrovi kolonií lordu Hobartovi.

Najdete tu spoustu úžasných míst, která stojí za navštívení. Ať už zvolíte přístav, centrum města, muzea a galerie, restaurace a kavárny nebo okolní přírodu, budete nadšení. Mimochodem, právě z Hobartu se pořádají výpravy na Antarktidu.

Zjistěte, co vše můžete vidět a zažít v tomto nádherném přístavním městě, jež je srdcem úchvatné Tasmánie.


Nejprve zavítejte do přístavu

Jak jsme již zmínili v úvodu, Hobart je malebné přístavní město, a tak by vaší pozornosti neměl uniknout místní přístav. Je totiž považován za jeden z nejkrásnějších na světě. Navíc v jeho okolí najdete většinu zajímavých míst, která prostě musíte vidět. Spatříte tady barevné rybářské lodě, menší i luxusní jachty, dřevěné plachetnice, nákladní lodě či ledoborce.

Jednou z nejrušnějších australských slavností je slavný závod jachet. Pravidelně na konci prosince vyplouvají na svou pouť účastníci plachetní regaty na trati mezi Sydney a Hobartem. Cestu končí u přístavní hráze Constitution Dock, kde najdete plovoucí restaurace rychlého občerstvení.

V tomto oceánském přístavu lodě připlouvají až do samotného centra města, do krásné zátoky Sullivans Cove. Právě odtud je ideální vydat se na průzkum města, a to buď pěšky, nebo na lodi, která vyplouvá z Brooke Street.

Nábřeží a mola u Elizabeth Street a Murray Street překypují bary, kavárnami a restauracemi. Pokud tedy rádi posedíte a dáte si výbornou kávu, sklenici vína nebo si pochutnáte na rybích specialitách, zavítejte sem. Nikde jinde nebudete mít tak krásný výhled na okolní dění. O kousek dál můžete navštívit park St David’s Park, který původně býval hobartským hřbitovem.

Historické budovy

Hobart je domovem nejznámějších tasmánských pískovcových budov a historické architektury. Za návštěvu určitě stojí historická budova parlamentu Parliament House z roku 1840 či kasárna Anglesea Barrack, která jsou nejstarší vojenskou ubytovnou v Austrálii.

Vaší pozornosti by nemělo uniknout ani královské divadlo Theatre Royal na Campbell Street, jež je nejstarší divadlo v Austrálii. Bylo postaveno v roce 1834 a dodnes se využívá.

Salamanca Place

Srdcem Hobartu je Salamanca Place, což je úžasná řada kamenných skladišť z 30. let 19. století. Dnes v nich najdete dílny řemeslníků, umělecké obchody či  butiky, ale také nespočet výtečných restaurací, barů a kaváren.

V sobotu se sem rozhodně vydejte na obrovský trh Salamanca Market. Podél celé Salamanca Place jsou rozestavěné stánky, které překypují jídlem, pitím a různými potřebnými i nepotřebnými věcmi. Je natolik oblíbený, že se tu každý týden sejdou tisíce lidí. Kromě nákupů si můžete dopřát skvělou kávu, která teče proudem, a celou dobu vám budou vyhrávat pouliční hudebníci.

Nejstarší obytná oblast města: Battery Point

Za Salamanca Place se rozkládá historické centrum Hobartu Battery Point, což je bývalá námořnická vesnice. Jedná se o oblast úzkých uliček, domů a domků či kostelů z 19. století. Samozřejmě ani zde nechybí nějaká příjemná hospůdka. 😉

Ze Salamanca Place se sem dostanete po schodech Kelly’s Steps a projdete přes Princes Park, kde kdysi stávala baterie děl. Ta chránila Hobart před skutečnými i domnělými námořními útoky.

Když budete pokračovat dál pěšky kolem malebného kruhového objezdu Arthur Circus, o několik uliček dál narazíte na krásný anglikánský kostel St George’s Anglican Church, jehož věž navrhl odsouzený architekt.

Muzea a galerie

► Narryna Heritage Museum

V jednom z koloniálních domů můžete navštívit Narryna Heritage Museum, kde si váš obdiv vyslouží dobové zařízení, stará vozidla či farmářské náčiní. Otevřeno je vždy od úterý do soboty mezi 10:00 a 16:30. Platí se vstupné.

► Tasmanian Museum and Art Gallery

Určitě nebudete litovat, když se zajdete podívat do Tasmanian Museum and Art Gallery (Tasmánské muzeum a umělecká galerie). Najdete tady například sbírku, jež je věnována tasmánskému tygrovi (vakovlk tasmánský) – pruhovaný vačnatec podobný vlkovi, který vyhynul ve 30. letech 20. století. Je však řada lidí, kteří přísahají, že spatřili živé jedince.

Otevřeno je od úterý do neděle, a to mezi 10:00 a 16:00. Vstup je zdarma.

► Maritime Museum of Tasmania

Pokud vás lákají spíše námořnické exponáty, tak vyrazte do Maritime Museum of Tasmania (Námořní muzeum Tasmánie) na Argyle Street. Hlavní stálou expozici si můžete prohlédnout v nádherné Carnegie Gallery v prvním patře.

Tato výstava zahrnuje řadu témat, která vás vtáhnou do historie námořního dědictví Tasmánie: domorodá plavidla, evropský průzkum a navigace, přeprava odsouzenců, lov velryb, koloniální a globální obchod, migrace, námořní historie, stavba lodí či modely a vraky lodí. Každý si tu najde něco svého.

Přijít můžete kterýkoli den od 9:00 do 17:00. Platí se vstupné.

Unikátní galerie MONA

Co však v žádném případě nesmíte vynechat, je galerie MONA. Nachází se asi 12 kilometrů severně od centra Hobartu a je bezpochyby tím nejzajímavějším, co zde můžete vidět. Místní miliardář a filantrop David Walsh si ji nechal postavit za neuvěřitelných 75 milionů dolarů.

Jedná se o unikátní budovu částečně vytesanou do skály, jenž architekt Nonda Katsalidis navrhl ve třech podzemních úrovních.

David Walsh v ní vystavuje svou soukromou sbírku umění, která čítá více než 1900 položek. Je tak druhou největší veřejně vystavenou soukromou sbírkou na světě. Obdivovat můžete exponáty ze starověku, vedle nichž najdete skvosty moderního umění z 20. a 21. století.

Při návštěvě galerie MONA se tedy můžete těšit na strhující architekturu, úchvatné exponáty, provokující instalace, ale také svérázné festivaly či luxusní jídlo a víno z vinařství Moorilla. Je to doslova vzrušující a podmanivý zážitek.

Přijít můžete mezi 10:00 a 17:00 (v létě do 18:00), a to každý den od středy do pondělí. Cizinci platí vstupné.

Mount Wellington neboli Kunanyi

Hora Mount Wellington, jež se se svou výškou 1 271 metrů majestátně tyčí nad městem, je dokonalým místem pro výlety a aktivní odpočinek. Kromě rozsáhlé sítě stezek, krásných lesů a alpského prostředí vám nabízí úžasné panoramatické výhledy na Hobart, údolí řeky a většinu jižní části Tasmánie. Její kouzlo navíc podtrhují nádherné doleritové útesy Organ Pipes (Varhanní píšťaly), kterými je hora zbrázděná.

Až na vrchol vede silnice, která je i v zimě většinou dobře sjízdná. Využít můžete služeb společnosti Hobart Shuttle Bus Company, která denně pořádá dvouhodinové výpravy na vrchol a zpět.

Prozkoumejte pěší stezky

Milovníci pěší turistiky i cyklovýletů zajisté ocení stezky, kterými je hora doslova protkaná. Je to skvělý způsob, jak horu prozkoumat, objevit překrásné vodopády, obdivovat kapradinové paseky a rokle a vychutnat si dechberoucí výhledy do Tasmánské divočiny.

Cyklisté sem jezdí na North South Track, kdy na horských kolech sjíždějí ze Springs do Glenorchy. S agenturou Mt Wellington Descent se po zpevněné silnici dostanete na kole až dolů na pobřeží.

Na pivo jděte do Cascade Brewery

Na úpatí hory určitě nezapomeňte navštívit legendární pivovar Cascade Brewery. Byl založený v roce 1824 a je nejstarším nepřetržitě fungujícím pivovarem v celé Austrálii. Jeho prohlídka stojí za to a můžete si dopřát pár výtečných piv, než se vydáte zpět na nábřeží.

 

Jak vidíte, Hobart má rozhodně co nabídnout. Pokud je vám tedy blízký svou pohodovou atmosférou a poklidným tempem života, vydejte se za studiem a prací právě sem. Pomůžeme vám zařídit víza, vybrat vhodný typ kurzu, vykomunikovat vše se školou a mnoho dalších věcí. Splňte si svůj studijní a cestovatelský sen s námi.

Umíme odpovědět na všechny vaše otázky. Vyzkoušejte nás!

Kontaktujte nás
Po odeslání formuláře začne společnost Tutuki s.r.o. (tedy my) zpracovávat vaše osobní údaje za účelem zodpovězení vašeho dotazu. Budeme se o ně dalších 10 let pečlivě starat dle Zásad ochrany osobních údajů.
reCAPTCHA