wallabies-tutuki
Klokaní ostrov je rájem pro nenapravitelné dobrodruhy a přírodní nadšence

Kam vyrazit v Jižní Austrálii

Jižní Austrálie neboli festivalový stát je sice zcela oprávněně označován za nejsušší stát australského kontinentu – přece jen většinu území tvoří poušť –, ale i tak má co nabídnout.

Na své si zde přijdou milovníci moku z vinné révy, protože právě tady se na malebných vinicích rodí světově proslulá vína. Je však domovem i mnoha přírodních divů, které vám doslova vyrazí dech.

Na jihu na pobřeží Velkého australského zálivu najdete krásné pláže. Když se vydáte do vnitrozemí, okouzlí vás rozeklané pohoří, nádherné vinařské údolí, fascinující růžové jezero či masivní písečné duny na severu. Mimo to se ale chlubí i třetím největším ostrovem Austrálie, který určitě stojí za návštěvu.

Jižní Austrálie vás ohromí nejen svou pestrou krajinou, ale také úžasnou atmosférou a všudypřítomnou hrdostí na označení „pouze svobodní osadníci“. Narozdíl od okolních australských států totiž zdejší kolonii založili bohatí idealisté, a je tak bez poskvrny trestanecké kolonie.

Kam v této rozmanité části Austrálie vyrazit a užít si to nejlepší, co vám nabízí?


Srdce Jižní Austrálie: Adelaide

Město hudby, jež je páté největší město Austrálie, se právem umisťuje v žebříčku nejlepších míst pro život. O tom svědčí i téměř 1,4 milionu spokojených obyvatel, kteří si ho náležítě užívají den co den.

Adelaide je krásné pobřežní město, které vyrostlo na březích řeky Torrens podle přesně daných a důkladně promyšlených plánů. Své jméno získalo po manželce tehdejšího vladaře, krále Williama IV., Adelaide Sasko-Meiningenské. Na jednu stranu i dnes stále působí rezervovaným a uhlazeně neformálním dojmem jako tehdy, je však mnohem živější, než se na první pohled zdá.

Nadchne vás svými parky a zahradami, řadou muzeí, festivalů a jiného kulturního vyžití, multikulturními restauracemi, kterých je tu opravdu vrchovatě, a samozřejmě také pro něj tolik typickým slunným suchým počasím.

▶ Zjistěte, co vidět a zažít v Adelaide. ››

Adelaide Hills: luxusní výhledy a víno kousek za městem

Při návštěvě Jižní Austrálie byste neměli vynechat nesmírně fotogenický region Adelaide Hills. Kopce, lesy, ovocné sady, vinice, olivové háje a dokonalé výhledy doslova vybízejí k příjemným procházkám. Útulné kamenné hospůdky a nespočet míst na piknik naopak oceníte při touze po odpočinku a něčem dobrém k snědku a pití.

V žádném případě se nezapomeňte zastavit v některém z místních vinařství na ochutnávku prvotřídního vína. V Adelaide Hills totiž převládá jedno z nejchladnějších podnebí Jižní Austrálie, což tyto kopce činí ideálním místem pro famózní bílá vína, která si bez sebemenších pochyb zamilujete.

Pokud dáváte přednost turistice, vyšlápněte si na nejvyšší kopec Mount Lofty Summit (710 m). Čekají tam na vás úžasné panoramatické výhledy na Adelaide a okolí. Z vrcholu se následně můžete vydat oblíbenou stezkou dolů k vodopádu Waterfall Gully, napojit se na Heysen Trail nebo se projít po pěší stezce přes původní buše do Cleland Wildlife Park.

Divoká příroda zblízka v Cleland Wildlife Park

Žádný zvířomil by určitě neměl vynechat jednu z hlavních atrakcí Jižní Austrálie. Cleland Wildlife Park je místem, kde se spojíte s nejtypičtějšími zvířaty tohoto státu v jejich přirozeném prostředí. Čeká tu na vás více než 130 druhů australské divoké zvěře, takže se máte na co těšit.

Některé z nich můžete jen tiše pozorovat, s jinými se můžete i pomazlit – klokani jistě budou za jakoukoli dobrotu neuvěřitelně vděční a přítulní.

Pokud ovšem toužíte po ještě větším zážitku, tak se vydejte za medvídky koala, které si můžete pochovat a vyfotit se s nimi. Dokonce je můžete i krmit eukalyptovými listy a strávit s nimi a jejich chovateli pár úžasných chvil. Ještě větší dobrodruzi si můžou podržet i hada nebo ještěrku. O nevšední zážitky tady prostě není nouze.

Údolí Barossa: ráj pro milovníky vín 

Vinařský region Barossa Valley, jež se nachází pouhých 50 km severovýchodně od Adelaide, se chlubí mnoha nej. Je nejznámější vinařskou oblastí celé Austrálie,  jednou z nejlepších na světě a právem patří mezi ty nejkrásnější. Při pohledu na scenérie zdejší krajiny – zvlněné kopce, pastviny s ovcemi, vinice, útulné vesničky – se vám bude tajit dech.

Údolí Barossa je perfektním místem pro nenáročný celodenní výlet, během kterého se budete s nadšením věnovat poznávání místních krás a ochutnávce výtečných vín.

Když budete mít štěstí, určitě vyrazte na proslulý pětidenní karneval Vintage Festival. Koná se každý druhý rok (lichý) v březnu či dubnu a prostřednictvím mnoha akcí oslavuje víno, jídlo, komunitu, kulturu a úžasné dědictví Barossa Valley.

Vydejte se do vnitrozemí do Flinders Ranges

Největší a nejimpozantnější pohoří Jižní Austrálie, Flinders Ranges (Flindersovo pohoří), se nachází 450 km severně od Adelaide a táhne se přibližně 430 km hluboko do outbacku. Můžete tu obdivovat nespočet přírodních skvostů, nebo se vydat na trail po některé ze značených tras podél pohoří.

Wilpena Pound a Ikara-Flinders Ranges National Park

Mimořádně úchvatná je ohromná přírodní kotlina Wilpena Pound. Je 20 km dlouhá, 5 km široká a po celé délce ji lemují strmé útesy. Nabízí naprosto fascinující pohled – nejen na malebnou krajinu, ale také na mnoho druhů ptactva (orly klínoocasé, kakadu růžové, konipasy, ťuhýky apod.).

Skrze úzkou soutěsku se můžete vydat na dno kotliny, a užít si tak nevšední procházku nespoutanou australskou buší. Samozřejmě po značených stezkách.

Na okraji Wilpena Pound se hrdě tyčí nejvyšší hora celého pohoří, St Mary Peak (1171 m), která sousedí s národním parkem Ikara-Flinders Ranges National Park. Jeho lehce zbarvené štíty, jež se zvedají do výšin z relativně ploché krajiny, jsou lahůdkou pro milovníky přírodních krás.

Skalní malby

Tato nádherná oblast očividně v minulých tisíciletích hojně inspirovala původní obyvatele Austrálce, kteří zdejší jeskyně vyzdobili svým originálním aboridžinským uměním. Nestárnoucí skalní malby si můžete prohlédnout v Arkaroo poblíž Wilpena Pound, nebo v jeskyni Yourambulla.

Městečko Coober Pedy

Zhruba na půli cesty mezi Adelaide a Alice Springs se nachází nejbizarnější turistická zajímavost na světě. Hornické městečko Coober Pedy. Rozprostírá se ve vyprahlé poušti Jižní Austrálie, kde přes den teploty dosahují až 50 °C ve stínu, kterého tu zrovna moc není, a noci jsou tu naopak velmi chladné, někdy až mrazivé. I přesto v tomto odlehlém vnitrozemí přebývá asi 3 500 lidí.

V čem je Coober Pedy tak zajímavé a jedinečné?

Historicky se proslavilo těžbou oblíbeného opálu. Zhruba 70 % světové produkce pochází právě odsud. Ale schováno je tady ještě mnohem více krás, než by se na první pohled mohlo zdát.

Možná napoví název města, který pochází z domorodé fráze a znamená „díra bílého muže“. Aby v této ne moc pohostinné oblasti osadníci přežili, vyhloubili si hobití díry do svahu nízkého kopce, a vytvořili si tak příjemná obydlí se stálou teplotou. Nyní do nich můžete nahlédnout i vy.

Najdete tam luxusní příbytky s elektřinou, římskokatolickou kapli, motely, penziony, restaurace, kavárny, muzea, knihkupectví nebo obchod s opály či keramikou. Prostě vše, co byste snad ani ve snu nečekali.

Jak se dostat do Coober Pedy

Z Adelaide se můžete vydat buď na vlastní pěst (asi 950 km severozápadně), nebo se zúčastnit pravidelného výletu autobusem či letadlem. Pokud se rozhodnete pro organizovaný výlet, nakouknete nejen do podzemních domovů, ale i na naleziště, kde si můžete zkusit najít svůj vlastní opál. A jako bonus vás čeká výjezd do pouštní krajiny mimo město. Což ocení každý dobrodruh.

Růžové jezero Lake MacDonnell

Máte rádi neobvyklá místa? Potom se určitě vydejte k úchvatnému jezeru Lake MacDonnell. Leží jen 15 km jižně od městečka Penong na cestě do Point Sinclair. Věřte, že jakmile budete projíždět touto cestou, nebudete věřit svým očím.

Na jedné straně hráze je růžové Pink Lake, na druhé straně zelené Green Lake a dále přes malý most je Blue Lake. Tady to doslova hraje všemi barvami. Obzvláště při jasném počasí část jezera s vysokou koncentrací soli září neuvěřitelně lososovou barvou.

Není divu, že se jedná o oblíbený fotopoint, protože takovou fotku jen tak někdo nemá. 😉

Nejen za klokany na Kangaroo Island

Klokaní ostrov je jasnou volbou, kam určitě musíte vyrazit. Je to ráj pro nenapravitelné dobrodruhy a přírodní nadšence. S délkou 145 km a šířkou 30 km je třetím největším ostrovem Austrálie a najdete tu snad vše, co vám tato země může nabídnout na jednom místě. Nedotčené pobřeží s množstvím zátok, útesů a nádherných pláží, skvělá místa ke koupání, potápění i rybaření, národní parky, malebná městečka, nespočet památek a spoustu zvířat.

Nečekejte ale jen klokany. Kousek od pobřeží hlavního města Kingscote dovádějí hraví delfíni a tuleni. Nedaleko narazíte také kolonii tučňáků a jistě potkáte i pelikány. V západní části ostrova se navíc rozprostírá největší přírodní rezervace v Jižní Austrálii Flinders Chase National Park, kde žijí další divoká zvířata: klokani, emu, koalové a mnoho dalších. Nebojte, jsou už natolik zvyklí na lidi, že k vám leckdy až drze přijdou loudit něco k snědku, neli vám to rovnou ukrást.

Na jižním pobřeží se v zátoce Seal Bay můžete bez sebemenšího ostychu procházet mezi lachtany šedivými, kteří si ji kompletně zabrali jen pro sebe. Lidí se vůbec nebojí, ale i tak mezi ně vstupujte jen v doprovodu průvodce národního parku.

Jak se nejlépe dostat na ostrov

Na ostrov se dostanete letecky z Adelaide za pouhé půl hodiny. Nebo můžete zvolit často upřednostňovaný způsob dopravy, a to trajekt z Cape Jervis na poloostrově Fleurieu. Ten je mimochodem též oblíbenou a snadno dostupnou rekreační oblastí se surfařskými plážemi a vinicemi. Do osady Penneshaw na Kangaroo Island vás trajekt dopraví za 45 minut.

Pokud nemáte času nazbyt, můžete si na tomto kouzelném místě užít jen jednodenní výlet. Doporučujeme však na ostrově mezi klokany zakotvit na dýl. Rozhodně to stojí za to a i po týdnu budete mít stále co objevovat a obdivovat.

Pro ty, kteří už nic víc nepotřebují vědět

Chci si vybrat školu
Austrálie
průvodce

Austrálii s námi máte na dosah

Chcete do Austrálie, ale nevíte, co, jak a kde zařídit? Nevadí. Vy se tím vůbec nemusíte zabývat, od toho jsme tu přece my! Provedeme vás celým procesem plánování a vyřizování studijního pobytu od začátku až do konce a postaráme se o vše tak, abyste s ničím neměli žádné starosti.

Austrálie krok za krokem