Chcete jednou provždy vystoupit z davu i ze své komfortní zóny a vrhnout se do studia anglického jazyka? Parádní volba! Jakmile totiž ovládnete i jiný jazyk než vaši mateřštinu, otevřou se vám dveře k novým možnostem, příležitostem i zážitkům. Navíc jako bonus získáte větší volnost při cestování, poznáte jiné kultury, najdete přátele nejen v Austrálii, ale také v dalších částech světa a v neposlední řadě posílíte své sebevědomí.

Ptáte se, jak ale začít se studiem anglického nebo jakéhokoli jiného cizího jazyka, abyste po pár dnech (opět) nepřišli o motivaci a konečně se jej opravdu naučili? Přečtěte si 10 ověřených tipů, které se vám rozhodně budou hodit.

1. Zásadní je motivace

Než se pustíte do samotného studia cizího jazyka, ujasněte si, jaká je vaše motivace. Proč se chcete tento konkrétní jazyk naučit? Co je vaším cílem? Co vám to přinese? Čeho chcete s jeho pomocí dosáhnout? Teprve poté, co si na tyto otázky odpovíte a budete znát své PROČ, můžete začít.

Díky tomuto uvědomění najdete tu nejlepší zbraň sami na sebe. Už se vám jen tak nestane, že byste se vzdali. Vaše motivace vás požene kupředu, a nakonec dosáhnete i vytoužených výsledků.

2. Zvolte správnou učební metodu

Každému samozřejmě vyhovuje něco jiného. Proto je velmi důležité si hned na začátku ujasnit, která metoda učení je pro vás ta pravá. Vyhovuje vám spíše školní styl výuky? Nebo dáváte přednost jazykové škole, soukromému lektorovi či studiu pomocí aplikací na výuku cizích jazyků?

Školní výuka

Pokud chodíte do školy, jedním z povinných předmětů je nejspíše také anglický, německý či jiný jazyk. Za poslední roky se kvalita výuky jazyků na našich školách určitě hodně zlepšila, ale i přesto zvažte, zda ji vhodně nedoplnit o další typ výuky.

Jazyková škola

Jazykových škol máte dnes již k dispozici obrovské množství. Ne každá vám však bude vyhovovat. Při výběru je klíčové zvolit kvalitní jazykovou školu, která disponuje špičkovými lektory. Ideálně i rodilými mluvčími, kteří vás skutečně dokáží do daného jazyka vtáhnout.

Nespornou výhodou jazykových škol je komunikace nejen s lektorem, ale i ostatními studenty. Což se bohužel na druhé straně může také stát nevýhodu, jestliže je studentů na lekci příliš, a tudíž v lektorových silách není se každému z nich věnovat podle potřeby.

Soukromý lektor

Pokud se může skvělý a opravdu zkušený lektor věnovat výhradně jen vám v rámci soukromých lekcí, je to pro vás výhra. Sami si určujete tempo, lektor sestaví výuku na míru přímo podle vašich potřeb a přání a vy se kdykoli můžete doptat na cokoli, co vám není jasné.

Online výuka cizích jazyků

V dnešní době dokonce můžete studovat kdykoli a kdekoli si zamanete. Ať už formou e-learningu – ideálně v kombinaci s živým lektorem, se kterým můžete procvičovat konverzaci třeba přes skype a získat tak zpětnou vazbu –, nebo přes různé aplikace na výuku jazyků, které jsou dnes již také skvěle propracované a navíc motivační.

► Tip: Vyzkoušejte oblíbené aplikace na výuku cizích jazyků

Dlouhodobý pobyt v zahraničí

Jestli však chcete, aby se vám angličtina nebo jakýkoli jiný cizí jazyk doslova vryl pod kůži, pak je nejlepší a nejefektivnější variantou se jím obklopit. Tedy vycestovat do zahraničí a nějakou dobu pobývat v zemi, kde budete „nuceni“ mluvit v místním jazyce. Naučíte se ho tak mnohem rychleji, během chvíle v něm začnete přemýšlet, dokonale poznáte místní kulturu, otrkáte se a naberete potřebné sebevědomí a zkušenosti.

3. Chybami se člověk učí

Také raději mlčíte, než abyste řekli něco špatně? Vyhýbáte se jakémukoli používání cizího jazyka, abyste neudělali chybu a neztrapnili se? Jakmile na vás někdo promluví jinou řečí, strkáte automaticky hlavu do písku? Nedělejte to!

Ve školách jsme sice často za chyby trestáni, ale pamatujte si, že chybami se člověk učí. Je proto potřeba se vymanit z těchto předsudků i své komfortní zóny, zbavit se paralýzy a jít si za svým. Učte se, mluvte a pište, i když děláte chyby nebo vám chybí slova. Takto se je mnohem lépe naučíte a zapamatujete. S každou chybou se totiž nebudete zhoršovat, ale naopak mnohem více zlepšovat.

4. Učte se jako děti

Naprosto skvělé je učit se stejně jako děti – což platí nejen pro studium jazyků. Na počátku svého života sice neumí ovládat ani svůj mateřský jazyk, přesto se ale nenechají odradit. Ze svých přeřeků a chyb si narozdíl od dospělých nedělají hlavu a zkouší to stále dokola.

Nevzdávají se a z každého pokroku mají obrovskou radost, i kdyby byl sebemenší. Jsou zvídavé a učení berou jako hru.

5. Praxe je nejlepší učitel

Chcete-li se cizí jazyk opravdu naučit, využívejte každé možné příležitosti, kdy jej můžete použít. Uplatňujte to, co už umíte, a učte se nové.

  • Sledujte filmy s titulky,
  • čtěte články a knížky,
  • překládejte si etikety v obchodě,
  • pište si s někým v daném jazyce,
  • rozmístěte si po pokoji štítky se slovíčky, která ještě neznáte, atd.

Prostě ho používejte v každodenním životě, kdykoli máte možnost. Je to perfektní způsob, jak rozšířit svou slovní zásobu, rozvíjet cit pro jazyk a získat sebedůvěru.

6. Mluvte sami se sebou

Nebojte, nemusíte mluvit nahlas mezi lidmi, ale snažte se si alespoň v duchu neustále opakovat slovíčka, tvořit jednoduché věty a povídat si sami se sebou. Pokládejte si otázky, na které si posléze také odpovídejte. Je to skvělá příprava na jednoduché konverzace s jinými lidmi.

Nechte každý den pár minut jen tak volně plynout své myšlenky v tomto cizím jazyce a postupně se v něm naučíte myslet.

7. Ve dvou se to lépe táhne

Jako účinná motivace při studiu jazyků je, když si najdete parťáka, který se chce učit stejný jazyk jako vy. I zde totiž platí, že ve dvou se to lépe táhne. Vědomí, že v tom nejste sami, má spoustu výhod. Můžete:

  • se spolu učit,
  • vést konverzaci,
  • probírat chyby a radit se,
  • vzájemně se motivovat,
  • společně se zlepšovat a posunovat,
  • komunikovat spolu v daném jazyce i mimo chvíle studia.

Navíc ve dvou máte nespočet možností, jak si učení udělat mnohem zábavnější a pestřejší. Můžete třeba pořádat tématické večery, které budou zaměřené na typické jídlo, hudbu, filmy nebo zajímavosti země, v níž se tímto jazykem hovoří, a podobně. Buďte prostě kreativní a bavte se. 🙂

8. Věnujte se studiu jazyka intenzivně

Chcete se nový jazyk skutečně naučit? Pak je extrémně důležité věnovat se mu intenzivně. Studium cizího jazyka vyžaduje hodně času a píle. Musíte ho neustále procvičovat. Zapojovat do každodenního života vše, co jste se už naučili, dokud pro vás nebude naprosto přirozený a nenaučíte se v něm myslet a konverzovat. Než bude doslova vaší součástí.

9. Ideální je se jazykem obklopit

Jak už jsme zmínili u výběru správné učební metody, ideální variantou je se jazykem doslova obklopit. Vycestovat do Austrálie (nebo kamkoli jinam) a na nějakou dobu v této pozoruhodné zemi zakotvit je tou nejlepší cestou. Jakmile kolem sebe budete mít rodilé mluvčí, zdejší kulturu a příležitost využívat jazyk na každém kroku, posunete se vpřed mílovými kroky.

Studium v Austrálii vám to bez sebemenších pochyb umožní. Stačí si jen vybrat vhodnou destinaci a kurz, vyřídit vše potřebné a můžete vyrazit nejen za studiem angličtiny, ale také za prací, dobrodružstvím, úžasnými zážitky a poznáním světa protinožců i sebe samotných. Se vším vám rádi pomůžeme.

► Tip: Zjistěte, proč studovat v Austrálii ››

Láká vás spíše jiná země či jazyk? I s tím vám umíme pomoci. V našem repertoáru je totiž mnoho úžasných destinací, ve kterých si můžete také užít naprosto skvělé jazykové pobyty v zahraničí. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost. 😉

10. Mějte trpělivost

Kromě času a intenzivní práce studium jazyků vyžaduje i notnou dávku trpělivosti. Víme, že může být velmi demotivující, když se vám nebude hned dařit. Ale nevzdávejte to. Buďte trpěliví! Počítejte s tím, že se výsledky nedostaví hned, ze dne na den, ani z týdne na týden. Je to běh na dlouhou trať, ale výsledek opravdu stojí za to.

Kdykoli se budete chtít vzdát, připomeňte si své PROČ. Vzpomeňte si na všechny důvody, proč jste se rozhodli do studia pustit. Co vše vám přinese a jak úžasný pocit budete mít, jakmile toho dosáhnete. A věřte, že pílí a trpělivostí úspěchu rozhodně dosáhnete. 🙂