reference pavlina sydney

Austrálie: Jiná planeta

Austrálii jsem si vybrala, jelikož to byla pro mě, z pohledu malé vesnické holky z Brna, úplně jiná planeta. 😀 A taky proto, že je to jediný kontinent, který mě v té době zajímal asi nejvíce.

Styděla jsem se mluvit

Moje znalosti AJ byly, si myslím, dobré už před odletem. A jsou stále lepší a lepší. Ale když jsem přiletěla a nastoupila na školu, styděla jsem se ve třídě promluvit. Potom jsem si všimla, jak mluví ostatní. Vůbec se nestyděli, přestože mluvili s chybami, které si uvědomovali, a tak jsem začala taky. Nejdůležitější je opravdu mluvit a mluvit.

Cenné zkušenosti už na začátku

Moje začátky byly snad jedinečné. V letadle z Prahy jsem se seznámila s holčinou a až na přestupu v Doha, jsme zjistily, že obě letíme do Sydney. Ona letěla na návštěvu za svým bratrem. Na letišti v Sydney mi nabídli, že mě odvezou do ubytování, což bylo naprosto skvělé. Další den mě vzali s sebou do města. Ukázali mi všechno v centru a nakonec mě pozvali i na skvělý oběd.

Ubytování jsem měla zaplacené na první měsíc a s hledáním práce jsem nějak nespěchala. Čekala jsem totiž dlouho na vyřízení daňového čísla. Požadovali po mně všelijaké doklady, a jelikož nemám řidičák, musela jsem si ještě zařídit jejich ID card, takže se to protáhlo o další týden. Což mě hodně odradilo od hledání práce, a proto jsem si spíše užívala a chodila na výlety s děckama ze školy.

Jakmile jsem obdržela daňové číslo TFN, pustila jsem se do hledání. Do týdne jsem si našla práci v kavárně a zároveň jsem se přestěhovala do stejné oblasti, takže paráda! Bohužel jsem měla největší smůlu na šéfa – nevyplácel mi peníze a stále mi dluží hodně peněz. Na druhou stranu to beru jako zkušenost a jsem už opatrnější. Vydržela jsem tam 2 měsíce a od září pracuji pro cleaningovou agenturu.

Jelikož jsem měla vízum jen do konce ledna, uvědomila jsem si, že musím pomalu šetřit na jeho prodloužení, pokud tady chci zůstat déle. Proto jsem postupem času opravdu našetřila a nyní jsem tu už na nové vízum.

reference pavlina sydney 2

General English: Ideální volba na začátek

V Sydney jsem začala studovat General English na Barton College, a potom jsem přestoupila na IELTS kurz. General English je skvělá na seznámení se. Potkáte tu opravdu hodně lidí z celého světa. A hlavně se rozmluvíte! Mně určitě tyhle kurzy posunuly v angličtině dál a zbavily mě počátečního strachu z mluvení.

Na IELTS jsem potkala lidi, se kterými jsem už studovala, což bylo super. Na tomto kurzu se lidé už tolik nestřídali, a to mi vyhovovalo více. Stejně tak i level angličtiny byl o něco výš, takže pro mě osobně také lepší.

Přemýšlím jinak a dokázala jsem věci, kterým jsem sama nevěřila

Za největší přínos bych určitě považovala nové kamarády. Seznámila jsem se tu i s jedním klučinou, který v ČR bydlí jen o 2 vesničky dál!
Začala jsem i jinak přemýšlet. Lidé jsou tady více otevření než v Evropě. Rozhodně více přátelštější. Dokázala jsem sama sobě hodně věcí, o kterých jsem si nemyslela, že je v životě někdy dokážu. A taky jsem ještě nikdy nebyla tak daleko a dlouho bez rodiny a kamarádů.

reference pavlina sydney 3

Nejzajímavější? No… Zvyknete si na cokoli

Nejzajímavější pro mě byla asi zvířata, a to konkrétně hmyz. Nikdy v životě jsem neviděla obřího švába naživo, a už vůbec ne v domě nebo kuchyni! Tady je to prostě normální. Je jich tu hodně, obzvlášť v létě. Samozřejmě taky pavouci, nesnáším je, naštěstí jsem ty nejhorší a největší ještě nepotkala.

Nejkrásnější, co jsem viděla, byli samozřejmě klokani. Ale když jsem je viděla úplně poprvé, měla jsem z nich opravdu strach. Také příroda je skutečně nádherná.

Skvělá a rychlá komunikace

S Pavlou se mi spolupracovalo opravdu dobře. Snažila se pro mě najít nejlepší variantu s nízkým rozpočtem, a proto jsem letěla právě do Sydney. Komunikace probíhala rychle a hladce, převážně přes e-mail a později i přes WhatsApp.