reference marcela perth

Austrálie byla volba #1

Když jsem se rozhodovala, kde bych si chtěla zlepšit svoji angličtinu, nemusela jsem se rozhodovat dlouho. První volba padla na Austrálii. Chtěla jsem si splnit svůj sen, který mě provázel už od desíti let, kdy jsem si tuhle zemi zamilovala. Působila na mě tak odlišně a vzdáleně, až nedostupně. Tak proč neskloubit návštěvu Austrálie se studiem u rodilých mluvčích.

Věčný začátečník… už nejsem

Angličtina mi nikdy nešla a sama sebe bych zařadila mezi věčné začátečníky. To jsem si potvrdila hned při příletu do Perthu, kdy jsem paní na letišti absolutně nerozuměla, a potřebovala jsem odvoz do homestay. O to víc jsem byla spokojená při svém odletu, kdy jsem odlétala s úrovní intermediate.

Začátky jsou těžké

Jak se říká, začátky jsou všude těžké, a ani u mě tomu nebylo jinak. Zvykala jsem si na zcela nové prostředí, bydlení, studijní život, a ten mix národností kolem.

Byl to můj první „velký“ výlet za hranice naší země. Trvalo mi asi měsíc aklimatizovat se nejen na počasí, ale i na životní tempo v Perthu. A nakonec to nebylo tak obtížné, jak se zprvu zdálo.

Získané sebevědomí mi rozvázalo jazyk

Vybrala jsem si kurz General English se zakončením FCE. Toho jsem sice nedosáhla, ale i tak jsem se svým pokrokem ve studiu velmi spokojená. Naučit se gramatiku mi nedělá takový problém, jako její použití v komunikaci, a tudíž zlepšení v porozumění a vyjadřování v angličtině bylo mým hlavním cílem.

Mile mě překvapilo, jak vám všichni pomáhají, povzbuzují vás, a to nejen ve škole, ale i okolo. Nehodnotí vaše schopnosti, nýbrž oceňují vaši snahu se učit zcela cizí jazyk. Hlavní motto je: „Mluvit, mluvit a mluvit“, i když to není gramaticky zcela dokonalé. A tohle mi pomohlo rozvázat jazyk a najednou jsem byla ukecaná. 🙂

reference marcela class mates perth

Nová přátelství z druhého konce světa

Kromě již zmiňovaného zlepšení v angličtině, jsem zároveň objevovala své schopnosti, dovednosti a překračovala některé své hranice. Největším přínosem jsou pro mě přátelství, která jsem navázala ve škole i mimo ni, a to jak krátkodobá, tak i dlouhodobá. Dále zjištění, že se zvládnu o sebe postarat i v zemi na druhé straně polokoule.

Žila jsem přítomným okamžikem a užívala si pohodu

Zaměřovala jsem se hlavně na studium a využívala volnočasové aktivity nabízené školou, jako horolezectví, výlety za poznáváním Perthu, kromě muzeí i pubs. Nadšená jsem byla z Caversham Wildlife Parku s unikátní faunou, z nejstarší části „Freo“ a z malých tučňáků na Penguin Island.

reference marcela labute perth

Více jsem si užívala přítomných okamžiků, jako vyhlídky ze svého balkonu v centru města. Relaxace na plážích, poslouchání vln oceánu, pozorování černých labutí. Mým nejoblíbenějším místem se stal Kings Park, kam jsem chodila více jak čtyřikrát týdně. Poznávala jsem tam australský způsob života, pozorovala lidi a užívala si pohody. Zaujalo mě, jak jsou Australani sportovně aktivní, že i vás to strhne a začnete běhat. Užívají si volný čas s přáteli a rodinou při barbecue, kdekoliv to jen jde, na pláži, v parku, na zahradě u domu. Čerpají energii z téměř neustále slunečného počasí a žijí easy-going.

Děkuji za velkou oporu!

Na svoji cestu jsem si vybrala agenturu, která mě ze všech navštívených agentur zaujala svým osobním přístupem, specializací a svými vlastními zkušenostmi získanými při cestování po Austrálii. Od prvního okamžiku jsem se tu cítila jako „doma“ a ten pocit přetrvával po celý můj pobyt v Perthu.

Na všechny své dotazy jsem dostávala okamžitou odpověď. Vždy mi pomohla při řešení problémů a dostávalo se mi neustálé psychologické podpory, která mi pomohla hlavně v prvních týdnech pobytu. Mé velké díky patří především Pavle, která mi byla velkou oporou a průvodcem. 🙂