reference lenka sydney

Austrálie pro mě byla (a je) jednička

Když jsem začala přemýšlet o studijním pobytu v zahraničí, hned jsem pokukovala po Austrálii. Lákala mě prostředím, ale i tím, jak je daleko. Říkala jsem si, že pokud vycestuji, tak ať to není jen někam „za roh“. Chtěla jsem zkrátka poznat kus světa. Chvilku se mi do plánů motala i Amerika, ale po rozhovoru s Pavlou jsem měla jasno: Austrálie bude to pravé.

Ostatně, spolupráce s ní byla celkově super. Bylo vidět, že ví, o čem mluví. Má zkušenosti, ne žádné naučené fráze. To mě nadchlo. A pozadu nezůstaly ani „provozní“ záležitosti. Třeba na e-maily odpovídala víceméně obratem. Takový přístup a styl komunikace se mi líbí, proto Pavlu doporučuji každému, kdo se zajímá o studium v zahraničí.

S angličtinou jsem se docela kamarádila, byla jsem na úrovni B2, ale potřebovala jsem se rozmluvit, být si jistější. Chtěla jsem se tedy posunout dál = z jednoduché komunikace ke složitější.

Na začátku byl šok…

Po příjezdu do Austrálie se mi život obrátil vzhůru nohama. Doslova. I když jsem ještě doma přečetla spoustu článků a názorů od lidí, kteří taktéž vyrazili na zkušenou právě do země protinožců, realita byla na hony vzdálená mým představám, jaké to asi bude.

Tak trochu naivně jsem si myslela, že mě nic nepřekvapí. Jenže číst o tom a pak to skutečně zažívat, to je sakra velký rozdíl.

Přicestovala jsem uprostřed září, bylo krásných 30 stupňů. Ale to vydrželo jen jeden den. Pak následovaly 4 týdny téměř každodenního deště a relativní zimy. Do toho jsem musela zvládat dojíždění do školy a do práce. Sama v cizí zemi a s minimem volného času – bylo to hodně náročné.

Ale po zhruba dvou měsících si vše sedlo, zvykla jsem si na nové bydlení, spolužáky i kolegy a naladila se na tu správnou studijně-pracovní vlnu.

Studium? Maximální spokojenost

Co se týče školy (IH Sydney), přinesla mi přesně to, co jsem očekávala. Chtěla jsem se zdokonalit v angličtině a tak se i stalo. Nejprve jsem studovala IELTS (cca 4 měsíce) a pak jsem přešla na CAE. Navíc jsem mezi spolužáky našla nové přátele. Co víc si člověk může přát?

Na ohňostroj nad Operou v Sydney nikdy nezapomenu

I když mám pochopitelně spoustu zážitků, k těm nejsilnějším rozhodně patří pozorování novoročního ohňostroje nad Operou a Harbour bridge.

Austrálie je tak rozmanitá, že i zdánlivé všednosti se stávají výjimečné. I obyčejná procházka ve velkoměstě (např. Melbourne jsem si zamilovala) nebo výlet do přírody či k oceánu. Je to zkrátka jiný svět. Dokončíte lekci surfování a cestou z pláže potkáte skupinu klokanů. To hovoří za vše.

reference sydney lenka

Není to jen o lepší angličtině

Do Austrálie jsem se vydala především se studijními ambicemi. Ty se naplnily, ale já si uvědomuji, že pobyt mi dal mnohem víc. Připadám si „zocelenější“ a samostatnější. Určitě jsem odolnější vůči stresu a doceňuji v jistém ohledu samozřejmé pohodlí, které mám doma v ČR.