Kdybychom měli zmínit jen jedno místo v okolí Sydney, které rozhodně musíte navštívit, pak je to Národní Park Blue Mountains. Přírodní skvost, který si zamilují jak milovníci příjemných procházek a dechberoucích výhledů, tak i dobrodružné povahy, které se nezaleknou výšek ani několikadenních toulek deštnými pralesy a pískovcovými horami.

Vydejte se s naším průvodcem na nejkrásnější místa v Modrých horách a zažijte fascinující australskou přírodu jen kousek od velkoměsta.

 


Poznejte a zažijte Blue Mountains

Blue Mountains neboli Modré hory je pohoří, které se pyšní úchvatnými přírodními krásami a ohromujícími scenériemi. Je domovem mohutných pískovcových hor, zalesněných roklí, propastí, soutěsek, deštných pralesů, vodopádů i panenské buše.

Prostě dokonalé místo plné zeleně, kde si můžete užít klid a pohodu i pořádnou dávku adrenalinu. Stačí vyrazit za hranice velkoměsta a užít si naplno jedno z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších míst v Austrálii.

Blue Mountains

 

Jak se dostanete do Blue Mountains

Pohoří Blue Mountains se nachází pouhých 100 kilometrů západně od Sydney, takže se sem dostanete přibližně za 1,5 hodiny jízdy autem.

Pokud nemáte k dispozici auto, můžete využít vlakové spojení. Z nádraží Central Station v Sydney jezdí každou hodinu vlak do města Katoomba, což vám zabere asi 2 hodiny. Případně můžete zvolit autobusovou linku Blue Mountains Bus.

Doporučení: Pokud se chystáte do Modrých hor, naplánujte si svou trasu předem, ať zbytečně nevynecháte místa, která vás lákají. S plánováním vám může pomoci online mapa, která je volně ke stažení. Stáhnout mapu ››

Zajímavosti o Modrých horách

Do dnešní podoby tuto pískovcovou náhorní plošinu se strmým údolím za tisíce let vyhloubily řeky a vytvořily z ní fenomenální přírodní skvost, který už od roku 2000 má své ctěné místo na seznamu světového dědictví UNESCO.

Nejvyšším vrcholem Modrých hor je Birds Rock, který dosahuje výšky 1 180 metrů. Pro zajímavost: nejvyšší horou Austrálie je Mount Kosciuzsko, jež se v australských alpách tyčí do výšky 2 228 metrů.

Nejvyhledávanějším místem v Modrých horách jsou však Tři sestry, na které je nejlepší výhled z Echo Point Lookout v Katoombě.

Blue Mountains – Three Sisters

V oblasti Blue Mountains se vyskytují vzácné druhy eukalyptů. Pokud si tedy lámete hlavu nad tím, proč se pohoří Modrých hor jmenuje právě takto? Je to díky modrému oparu, do kterého je za horkých dnů celá oblast zahalena. Tento opar vzniká při odpařování oleje z listů milionů eukalyptů, jimiž je pohoří Modrých hor doslova poseté.

 

Národní park Blue Mountains se skládá ze 6 oblastí

 • Katoomba area – srdce Blue Mountains a domov ikonických Tří sester, ideální pro jednodenní výlet ze Sydney
 • Glenbrook area – východní brána do Blue Mountains, domorodé skalní umění, přírodní koupání
 • Blackheath area – úžasné procházky, jízda na horském kole, výhledy na vrcholky útesů
 • Lower Grose Valley – odlehlejší vyhlídky i vodopády, procházky, stezky pro horská kola
 • Mount Wilson area – odlehlý kout národního parku, přírodní divy, vzrušující procházka, kaňony a divočina
 • Southern Blue Mountains area – skrytý kout národního parku, procházky divočinou, historické hornické město

 


Tipy na nejlepší místa a aktivity v Blue Mountains

Vyrazte na Tři sestry

Nejznámější a nejpozoruhodnější dominantou Blue Mountains je neobvyklý skalnatý útvar Three Sisters neboli Tři sestry, které byly podle legendy domorodců proměněny v kámen.

Three Sisters – Blue Mountains

Tato trojice pískovcových vrcholů se hrdě tyčí nad rozlehlým údolím Jamison Valley do výšky více než 900 metrů – Meehni (922 m), Wimlah (918 m) a Gunnedoo (906 m). Nejlépe viditelné jsou z vyhlídky Echo Point Lookout u Katoomba (největšího z 26 horských městeček). Obzvláště při západu slunce si odtud užijete nevídanou podívanou.

Pokud si chcete dopřát příjemnou procházku, okolo Tří sester vedou schody, po kterých se dostanete dolů na krásnou stezku. Ta vás dovede až k lanovce, kterou se zase pohodlně vyvezete nahoru.

 

Vodopád Wentworth Falls 

Dalším lákadlem je 187metrový kaskádový vodopád Wentworth Falls, jež je jedním z nejúžasnějších vodopádů v horách. 

Wentworth Falls – Blue Mountains

K jeho vrcholu vede krátká, ale strmá turistická stezka Wentworth Falls track. Cestou si jistě rádi na chvíli odpočinete na vyhlídkách Jamison Lookout a Wentworth Lookout, ze kterých budete mít perfektní výhled na vrchol vodopádu.

Jakmile naberete síly, sestupte po cca 200 schodech k vyhlídce Fletcher’s Lookout na okraji útesu. Odtud se vám naskytnou dechberoucí výhledy na vodopád a údolí Jamison Valley. Od dosažení samotného vrcholu vodopádu Wentworth Falls vás tady bude dělit už jen pár minut chůze po schodech dolů.

Zpět se můžete vrátit stejnou trasou. Pokud ale stále nebudete dostatečně nabaženi okolními scenériemi, můžete pokračovat dále krátkým okruhem Weeping Rock.

 

Prozkoumejte Jenolan Caves

Zmínit určitě musíme také nádherné krápníkové jeskyně Jenolan Caves, jež zaslouženě oplývají mnoha nej. Jsou totiž největší a nejznámější v Austrálii, a zároveň patří k nejrozsáhlejším a nejzajímavějším vápencovým jeskynním systémům na světě.

Jenolan Caves – Blue Mountains

Jeskyně Jenolan nabízí mnoho způsobů, jak si je prohlédnout a načerpat spoustu zážitků. Na výběr máte několik krátkých i delších okruhů, které vás provedou po jeskynních skvostech, které příroda a voda vyčarovala za mnoho a mnoho let.

Nadšenci do dobrodružství a vyznavači adrenalinu jistě také ocení možnost ponořit se pouze s čelovkou do temných hlubin jeskyně. Parádní zážitek slibuje však i noční prohlídka jeskyní.

Tip: Na aktuální program a ceny se podívejte na webových stránkách provozovatele ››

Blue Mountains je ráj pro pěší turistiku

Milujete procházky přírodou? V tom případě budete v Blue Mountains skákat radostí. Celý národní park protíná více než 140 kilometrů tratí a turistických stezek různých obtížností a délek. Na své si tedy přijdou jak méně zdatní jedinci, tak i skutečně nároční nadšenci, kteří si rádi dopřávají i několikadenní pěší túry.

Prince Henry Cliff walk – Blue Mountains

Všechny stezky jsou velmi dobře značené a provedou vás hlubokým údolím a nedotčenou buší, kolem potoků a vodopádů, až k naprosto fenomenálním výhledům.

Upozornění: Mějte s sebou vždy dostatek vody. V Blue Mountains bývá opravdu velké horko a strmé výstupy dají zabrat i zkušeným turistům.

Nejlepší trasy:

 • Three Sisters walk – Nenáročná krátká procházka, která vám nabídne neustále se měnící výhledy na úchvatné Tři sestry, jež se tyčí do téměř kilometrové výšky.
 • Prince Henry Cliff walk – Středně náročná 3–4hodinová stezka s více než 20 vyhlídkami na údolí Jamison a vodopády vám dopřeje potěšení z úžasných výhledů.
 • Golden Stairs walk – Krátká, ale dosti náročná stezka s 200metrovým sestupem přes několik skalních pásem. Ovšem fantastické výhledy na Dogface Landslide, Three Sisters, Jamison Valley a Mount Solitary opravdu stojí za to.
 • Grand Canyon track – Tato dobrodružná a velmi oblíbená stezka vás zavede do srdce Blue Mountains. Provede vás bujnou vegetací původních kapradin, kolem pískovcových stěn i všudypřítomných vodopádů.
 • Six Foot track –Nenasytní dobrodruzi jistě rádi vyrazí na delší a mnohem náročnější track. Six Foot track je náročná 3denní trasa, dlouhá 46 kilometrů jedním směrem. Začíná poblíž Katoomby a provede vás přes kaskádové vodopády, divoké řeky, údolí Megalong, deštné pralesy, lesy i  vřesoviště až k jeskyním Jenolan Caves.

Pokud dáváte přednost spíše jízdě na horském kole, nenechte si ujít Woodford – Oaks trail, Narrow Neck trail nebo Faulconbridge trail.

 

Zažijte Scenic World

Chcete prozkoumat Blue Mountains ze všech možných úhlů? Pak určitě nevynechejte přírodní atrakci Scenic World, jež vám nabízí jedinečnou příležitost zažít Modré hory z několika různých pohledů.

Scenic World – Blue Mountains

Součástí jsou 3 typy lanovek, díky kterými si vychutnáte ty nejlepší výhledy na pozoruhodné údolí Jamison Valley, a také stezka Scenic Walkway.

▶ Scenic Railway

Z útesu u městečka Katoomba klesá do údolí Jamison Valley a se sklonem neuvěřitelných 52 ° se jedná o nejstrmější železnici na světě. Což vás ze začátku nejspíše trochu znejistí (možná i vyděsí), tedy pokud nejste milovníci adrenalinu, výšek a horských drah. 😀 Ale věřte, že jakmile vyjedete ze skalního tunelu a spatříte tu nádheru všude kolem, přestanete dýchat.

Velká skleněná okna, prosklená střecha a sklon železnice vám naservírují naprosto dechberoucí výhledy.

Scenic Railway – Blue Mountains

▶ Scenic Skyway

Další panoramatické výhledy si užijete se Scenic Skyway, jež propojuje dva vrcholy Blue Mountains. Zatímco vás během 720 metrů dlouhé jízdy proveze nad prastarými roklemi ve výšce 270 metrů, vychutnáte si fascinující 360° výhledy do okolí a pod nohama budete sledovat hustý deštný prales. Kabinka má totiž velká prosklená okna a skleněnou podlahu. Pro méně odvážné jsou zde samozřejmě i místa k sezení a pevná podlaha. 😉

Z této lanovky budete mít mimo jiné nejlepší výhled na vodopády Katoomba, skalnatý útvar Three Sisters, horu Mt Solitary a údolí Jamison Valley.

▶ Scenic Cableway

Třetí a poslední lanovkou je Scenic Cableway, jež je nejstrmější visutá lanovka na jižní polokouli. Klesá 510 metrů dolů do údolí Jamison Valley, kdy prochází těsně kolem strmých pískovcových útesů a představuje vám proslulou geologii a geomorfologii regionu světového dědictví. Posléze se zase vrací na vrchol.

Kromě toho vám ale dopřeje úžasný výhled na ikonické skalní útvary Three Sisters, Orphan Rocks či horu Mt Solitary.

▶ Scenic Walkway

Poslední částí Scenic World je Scenic Walkway – 2,4 kilometru dlouhý dřevěný chodník, který vás provede bujnou vegetací deštného pralesa.

Cestou narazíte na několik informačních cedulí, které vám prozradí nejen, co vidíte, ale také zajímavá fakta a historii Blue Mountains.

Blue Mountains – Scenic Walkway

Otevírací doba:

Otevřeno je každý den: pondělí až pátek 10:00–16:00 a sobota až neděle 9:00–17:00. Otevírací doba se mění v závislosti na sezóně či během školních prázdnin.

Upozornění: Je nutné si vždy předem online zarezervovat konkrétní čas vstupu do Scenic World.

Vstupné:

Dospělí: od 50 AUD

Děti 3–15 let: od 30 AUD

Děti do 3 let: zdarma

Vstupné zahrnuje veškeré části Scenic World a neomezený počet jízd lanovkami v rámci celého dne.

 


Chcete víc…? 

Úchvatných míst a zážitků se v Národním parku Blue Mountains skrývá opravdu mnoho. Tohle je jen malá ochutnávka toho nejlepšího. 😉

Modré hory nabízí nespočet dalších nádherných míst, různých aktivit, dobrodružství a úžasných zážitků, na které jen tak nezapomenete. Záleží jen na vás, čemu dáváte přednost a jak moc zblízka si chcete tento australský přírodní skvost užít. Jisté však je, že ať se v něm vydáte kamkoli, budete nadšením bez sebe. 😉

▶ Tip: Další inspiraci najdete na australských webových stránkách ››