Austrálie je překrásná země s různorodou krajinou a naprosto fascinující přírodou. Ne jinak je tomu i v okolí Sydney, největšího a nejlidnatějšího města v Austrálii, za jehož hranicemi se rozprostírá spoustu úchvatných míst, která rozhodně stojí za to navštívit a prozkoumat.

Dechberoucí národní parky, pískovcové skály, tajemná údolí i nádherné pláže. Záleží jen na vás, čemu dáváte přednost. Austrálie je zemí mnoha přírodních skvostů a možností vyžití.

Vyměňte ruch velkoměsta za klidný pobyt v přírodě a vydejte se s naším průvodcem na průzkum nejkrásnějších míst v okolí Sydney.

 


Royal National Park: první v Austrálii, druhý na světě

Na jižním okraji Sydney se rozprostírá nejstarší australský národní park Royal National Park, jež je zároveň druhým nejstarším národním parkem na světě. Vyhlášen byl v roce 1879 a od roku 2006 je zapsán na seznamu australského národního dědictví.

Zajímavost: Prvním formálně vyhlášeným národním parkem na světě je Yellowstone v USA.

Nachází se v blízkosti Cronulla, asi hodinu jízdy od centra Sydney. A i když se svými 16 000 hektary nepatří k největším parkům v Austrálii, nabízí svým návštěvníkům vše od pláží po deštný prales. Je protkaný více než 100 kilometry pěších a cyklistických stezek, které vás protáhnou hornatou oblastí až k oceánu k malým písčitým plážím, kde často nepotkáte ani živáčka.

Royal National Park – Australia

Royal National Park neboli Královský národní park je ideální pro příjemné procházky buší, cyklistiku, surfování, piknik i pozorování velryb. A navíc si v něm užijete jedinečné historické atrakce s fascinujícími rostlinami, ptáky a zvířaty.

 

Nejlepší místa a atrakce v Royal National Park:

▶ Bundeena Drive to Marley walk

Nádherná stezka Bundeena Drive to Marley walk vás provede přes buš a vřesoviště, kolem sladkovodních bazénů a potoků k úžasným výhledům na pláž Little Marley Beach, kde se můžete vykoupat a užít si příjemný piknik v písku.

Trasa: 7,8 kilometru | 3–4 hodiny | střední obtížnost

▶ The Coast track

Pokud fandíte spíše delším trackům, pak určitě vyrazte na The Coast track. Vícedenní epická procházka mezi Bundeena a Otford vám nabídne neuvěřitelné pobřežní vyhlídky, skvělá místa ke koupání i pozorování velryb.

The Coast track – Royal National Park, Australia

Zkušení milovníci pěší turistiky ji můžou zvládnout za jeden den, ale doporučujeme si ji rozložit na 2 dny a přenocovat v kempu North Era.

Trasa: 26 kilometrů jedním směrem | 2 dny | nejvyšší obtížnost

Tip: Největší šanci zahlédnout migrující keporkaky máte v sezóně pozorování velryb (od května do října).

▶ Wedding Cake Rock

Podél Coast Track se vine velmi oblíbený, ale také extrémně křehký skalní útvar Wedding Cake Rock. Bílá skála s četnými trhlinami a ostrými hranami. Nahoru se dostanete po strmé kamenité cestě přes pobřežní vřesoviště.

Cestou se vám naskytne několik bezpečných vyhlídkových bodů na Wedding Cake Rock a úžasné výhledy na oceán.

▶ Na kajaku podél pobřeží

Chcete si prohlédnout pobřeží národního parku z jiného úhlu? Potom se vydejte se zkušeným průvodcem na kajaku do Bundeena a Royal National Park. Je to perfektní způsob, jak prozkoumat pobřeží z jiné perspektivy, dozvědět se zajímavé informace o této oblasti a užít si nevšední zážitek.

 


Jervis Bay: pobřežní ráj, který je domovem delfínů

Pokud chcete putovat ještě dále na jih od Sydney, vydejte se do 200 kilometrů vzdáleného Jervis Bay. Tento mořský park na jižním pobřeží Nového Jižního Walesu je domovem delfínů skákavých, tuleňů, tučňáků i mnohých mořských ptáků. V období migrace velryb (květen–listopad) si dokonce parádně užijete i pozorování těchto mořských obrů, protože právě tady často vyhledávají útočiště.

Jervis Bay – Australia

Pobřeží Jervis Bay je navíc obdařeno nádhernými plážení s oslnivě bílým pískem a křišťálově čistou vodou. Na své si tak přijdou nejen milovníci vodních radovánek a plavání, ale i nadšenci do šnorchlování a potápění.

 

Nejlepší místa a atrakce v Jervis Bay:

▶ White Sands walk a Scribbly Gum track

Dvě vzájemně propojené turistické stezky, White Sans walk a Scibbly Gun track, vás provedou přes bílé písčité pláže i pobřežní lesy u břehů Jervis Bay.

Z piknikové oblasti Greenfield Beach se vydáte stezkou White Sands walk na jih podél Jervis Bay, kde si užijete nádherné výhledy na oceán – ideální pro pozorování delfínů a ptáků. Cestou se můžete na chvíli zastavit na Chinamans Beach, která je známá tím, že má jeden z nejbělejších písků v okolí, a vykoupat se.

Zpáteční úsek po Scribbly Gum track vás naopak odvede od pobřeží do vysokých pobřežních lesů až na vrchol Greenfield Beach.

Trasa: 2,5 kilometru | 30 minut až 1,5 hodiny | střední obtížnost

▶ Murrays Beach

Ve vedlejším Booderee National Park se nachází nádherná klidná pláž Murrays Beach. Přímořský klenot, který je ideálním místem pro odpočinek, koupání a šnorchlování, s výhledem na ostrov Bowen Island, kde žije a rozrůstá se malá kolonie tučňáků.

Přímo za pláží Murrays se nachází stezka, která vede k vyhlídce Governor Head Lookout, kde najdete informace nejen o tomto ostrově, ale i jeho prosperující populaci tučňáků.

▶ Pozorování delfínů

Také vás delfíni tak fascinují? Potom se vydejte do krásného pobřežního města Huskisson, odkud vyplouvají lodě za pozorováním delfínů a velryb. Spatřit je zblízka je opravdu dokonalý zážitek, na který jen tak nezapomenete.

 


Blue Mountains: dokonalé místo plné zeleně a ohromujících výhledů

Dalším z míst v okolí Sydney, které byste rozhodně neměli vynechat, jsou pískovcové hory Blue Mountains (Modré hory). Oblast zalesněných roklí a panenské buše, jež vás doslova ohromí. Kaňony, propasti, soutěsky, vodopády… A co teprve ty výhledy? Čirá nádhera! 

Zcela upřímně si troufáme říct, že jakmile Blue Mountains poprvé spatříte v celé jejich kráse zahalené do modrého oparu, přestanete ohromením dýchat. 😉 Ne nadarmo mají už od roku 2000 své ctěné místo na seznamu světového dědictví UNESCO.

Blue Mountains – Australia

Zajímavost: Přemýšlíte, proč si Blue Mountains vysloužily právě tohle pojmenování? Je to díky modrému oparu, který vzniká při odpařování oleje z milionů eukalyptů, jimiž je pohoří Modrých hor poseté.

Pískovcová náhorní plošina se strmým údolím nabízí nespočet různých aktivit, dobrodružství a úžasných zážitků. Stačí jen vyrazit z města a užít si naplno jedno z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších míst v Austrálii.

Pohoří Blue Mountains se rozkládá pouhých 100 kilometrů západně od Sydney. Autem se sem dostanete přibližně za 1,5 hodiny jízdy autem. Případně z nádraží Central Station v Sydney jezdí každou hodinu vlak do města Katoomba (2 hodiny), nebo můžete využít autobusovou linku Blue Mountains Bus.

 

Nejlepší místa a atrakce v Blue Mountains:

▶ Three Sisters

Dominantou Modrých hor je zcela nepřehlédnutelný skalní útvar Three Sisters (Tři sestry). Tato trojice pískovcových vrcholů se tyčí do téměř kilometrové výšky nad ohromujícím rozlehlým údolím Jamison Valley a bez sebemenších pochyb patří k „must see“ bodům v celém národním parku Blue Mountains.

Three Sisters – Blue Mountains, Australia

Nejlépe viditelné jsou z vyhlídky Echo Point Lookout u horského městečka Katoomba nebo z lanovek Scenic Railway a Scenic Skyway přírodní atrakce Scenic World.

▶ Vodopád Wentworth Falls

187metrový kaskádový vodopád Wentworth Falls je jedním z nejúžasnějších vodopádů v horách. Proto by určitě neměl chybět ve vašem hledáčku. 😉 

Wentworth Falls – Blue Mountains, Australia

K jeho vrcholu vede krátká strmá turistická stezka Wentworth Falls track, jež vás provede přes několik vyhlídek. Jamison Lookout a Wentworth Lookout, ze kterých budete mít nádherný výhled na vrchol vodopádu, jsou ideálním místem ke krátkému odpočinku.

Následně sestoupíte k vyhlídce Fletcher’s Lookout na okraji útesu, odkud se vám naskytnou naprosto fenomenální výhledy na vodopád a údolí Jamison Valley. Až se jimi dostatečně nabažíte, pokračujte po schodech dolů k samotnému vrcholu vodopádu Wentworth Falls.

Zpět se můžete vrátit stejnou trasou, nebo pokračujte dále krátkým okruhem Weeping Rock.

▶ Jenolan Caves

Dalším úžasným místem a atrakcí v Modrých horách jsou nádherné krápníkové jeskyně Jenolan Caves. Největší a nejznámější jeskyně v Austrálii, jež patří k nejrozsáhlejším a nejpozoruhodnějším vápencovým jeskynním systémům na světě.

Jenolan Caves – Blue Mountains, Australia

Prozkoumat je můžete díky několika krátkým i delším okruhům, na nichž se budete kochat mnohými jeskynními útvary. Pokud ale patříte spíše mezi adrenalinové nadšence a dobrodruhy, jistě oceníte možnost ponořit se do temných hlubin jeskyně pouze s helmou a čelovkou na hlavě.

Aktuální program a ceny najdete na webových stránkách provozovatele ››

▶ Scenic World

Scenic World je oblíbená přírodní atrakce, která vám nabídne jedinečnou příležitost zažít Modré hory z několika různých pohledů. Součástí jsou 3 druhy lanovek, díky kterými si vychutnáte ty nejlepší výhledy na pozoruhodné údolí Jamison Valley, a také naučná stezka Scenic Walkway.

Scenic World – Blue Mountains, Australia

  • Scenic Railway – Lanovka Scenic Railway se sklonem 52 ° klesá z útesu u největšího horského městečka Katoomba do údolí Jamison Valley a je nejstrmější osobní kolejovou lanovkou na světě. Jakmile v ní projedete skalním tunelem, rozevře se před vámi naprosto dechberoucí výhled na celé údolí a Tři sestry.
  • Scenic Skyway – Lanovka Scenic Skyway vás proveze nad prastarými roklemi ve výšce 270 metrů a naservíruje vám fascinující 360° panoramatické výhledy do okolí. Odvážní jedinci si navíc vychutnají pohled na hustý deštný prales pod svýma nohama – kabinka má uprostřed prosklenou podlahu. 😉 Z této lanovky budete mít mimo jiné úžasný výhled na vodopády Katoomba, skalnatý útvar Three Sisters, horu Mt Solitary a údolí Jamison Valley.
  • Scenic Cableway – Poslední lanovka, Scenic Cableway, klesá 510 metrů dolů do údolí Jamison Valley a je nejstrmější visutou lanovkou na jižní polokouli. Dopřeje vám úžasný výhled na ikonické skalní útvary Three Sisters, Orphan Rocks či horu Mt Solitary.
  • Scenic Walkway – Stezka Scenic Walkway vás po 2,4 kilometru dlouhém dřevěném chodníku provede bujnou vegetací deštného pralesa a informační cedule prozradí historii a zajímavá fakta o Blue Mountains.

▶ Pěší turistika v Blue Mountains

Národní park Blue Mountains protíná více než 140 kilometrů tratí a turistických stezek různých obtížností a délek. Na své si tak přijdou jak méně zdatní jedinci, tak i skutečně nároční nadšenci.

Mezi nejznámější a nejvyhledávanější patří Three Sisters walk – krátká nenáročná stezka s mnohými výhledy na skalní útvar Tři sestry. O něco náročnější a delší je pak Prince Henry Cliff walk s více než 20 vyhlídkami na údolí Jamison a vodopády. Do srdce Blue Mountains vás zavede velmi oblíbená dobrodružná stezka Grand Canyon track. Pokud však dáváte přednost delším trackům, vydejte se na 3denní 46 kilometrů dlouhý (jedním směrem) Six Foot track.

Tip: Chcete se o Blue Mountains dozvědět mnohem víc? Přečtěte si podrobného průvodce ››


Ku-ring-gai Chase National Park: skrývá domorodé dědictví

Na severní hranici Sydney se na více než 100 kilometrech podél pobřeží jižního okraje Broken Bay rozprostírá druhý nejstarší národní park Austrálie – Ku-ring-gai Chase National Park. Tato pozoruhodná oblast nedotčených lesů, skalisek a vřesovišť je nejen domovem mnoha zvířat a ptáků, ale také zdejší nejviditelnější připomínkou domorodé kultury.

Národní park Ku-ring-gai Chase tak dokonale propojuje fascinující přírodu s důležitou historií a představuje bohaté kulturní dědictví domorodých obyvatel. Zaznamenáno zde bylo přes 350 původních lokalit, ve kterých po sobě Austrálci zanechali pohřebiště i spoustu skalních rytin.

Ku-ring-gai Chase National Park – Australia

 

Nejlepší místa a atrakce v Ku-ring-gai Chase National Park:

▶ Aboriginal Heritage walk

Vydejte se na Aboriginal Heritage walk – procházku domorodým dědictvím, na níž můžete obdivovat tradiční aboriginské umění. Už po pár minutách chůze narazíte na nejznámější místo v parku, jeskyně Red Hands, kde na vás čekají mnohé obrazce vytesané do skály.

O něco dále pak narazíte na obydlí, ve kterém si za chladných měsíců původní obyvatelé zapalovali oheň, aby se zahřáli.

Trasa: 4,4 kilometru | 2,5–3,5 hodiny | vysoká obtížnost

▶ West Head Lookout

Neuvěřitelné výhledy nabídne West Head Lookout, jež je považována za jednu z nejlepších vyhlídek v parku. Připravte se proto na dechberoucí vizuální hostinu. 🙂

Nalevo uvidíte Broken Bay, vpravo Pittwater a vepředu Barrenjoey Headland a maják. Úžasný výhled budete mít také do přírodní rezervace Lion Island a na pláže centrálního pobřeží, včetně pláží Patonga a Umina.

▶ Z Mount Ku-ring-gai track do Berowra Station

Přitahuje vás volání divočiny? Potom se vydejte vlakem do Mount Ku-ring-gai, odkud vede středně náročná trať hustými lesy kolem domorodého středozemí, skalních převisů a historické zátoky Appletree Bay až na vlakové nádraží Berowra.

Trasa: 10 kilometrů (jedna cesta) | 3,5–4,5 hodiny | střední obtížnost

 


Za vínem vycestujte do Hunter Valley

Pokud patříte mezi milovníky vína, určitě zavítejte do nejstarší vinařské oblasti v Austrálii. Hunter Valley, jež je rodištěm australských vín, leží asi 2 hodiny jízdy severně od Sydney a je hlavní vinařskou oblastí v Novém Jižním Walesu.

Údolí Hunter Valley, známé též jako Wine Country, je doslova pastvou pro smysly. Nejenže si ve více než 120 vinicích užijete ochutnávku nejlepších australských vín, ale také naprosto luxusní jídlo, fenomenální scenérie a božský venkovský klid.

Hunter Valley – Australia

Kromě vinic a výtečných restaurací zde můžete navštívit i mnohá muzea a obdivovat místní historickou architekturu.

 

Nejlepší místa a atrakce v Hunter Valley:

▶ Jezero Macquarie

Zatoužili jste po odpočinku u vody?  Vyrazte k Lake Macquarie. Největší slané jezero na jižní polokouli je perfektním útočištěm pro mnohé vodní sporty a radovánky. Pokud vám však nebude stačit, nedaleko se nachází několik úžasných oceánských pláží.

▶ Port Stephens

Krásné pláže, ohromující písečné duny, úžasné pobřežní procházky, národní parky, nedotčené vody a bezstarostný, klidný životní styl dělají z Port Stephens naprosto dokonalé místo plné vzrušujících zážitků.

26 nádherných pláží s bílým pískem a čisté tyrkysově modré moře doslova vyzývají k surfování, paddleboardingu, koupání či dovádění ve vodě. Navíc je zde klidná zátoka, kde žijí tucty delfínů skákavých, které si můžete prohlédnout zblízka při vyjížďce lodí.

Port Stephens – Australia

 


Vyrazte ven z velkoměsta

Sydney je nádherné město mnoha možností a nádherných míst. Ale jak sami vidíte, i jeho okolí má rozhodně co nabídnout. Nenechte se tedy dlouze pobízet a vyrazte na průzkum nejkrásnějších míst za hranice největší australské metropole.

Zážitky, které tam na vás čekají, jsou k nezaplacení a už vám je nikdy nikdo nevezme. 😉