Rate this post

Austrálie je nádherná země s přátelskými lidmi, úchvatnou přírodou a volně žijícími zvířaty, která v Evropě prostě nepotkáte. A právě to občas vzbuzuje obavy – co když mě kousne pavouk? Co když potkám hada nebo krokodýla? Možná vás překvapí, že i když se v Austrálii vyskytuje celá řada zvířat, která jsou považována za nebezpečná, většina návštěvníků (a Australanů samotných) s nimi za celý život do styku vůbec nepřijde.

Ve skutečnosti platí jednoduché pravidlo: když používáte zdravý rozum, nic se vám nestane.


S kým se (možná) potkáte

Austrálie má skutečně několik zvířecích rekordmanů, ale všichni mají jedno společné – lidem se spíše vyhýbají a neútočí, pokud nejsou vyprovokováni. Tady je pár z nich:

  • Pavouci – druhy jako redback nebo funnel-web spider jsou jedovaté, ale nejsou agresivní. Ve městech se s nimi prakticky nesetkáte a na venkově platí jednoduchá zásada: nenosit otevřenou obuv v buši a kontrolovat boty před obutím.
  • Hadi – mezi nejjedovatější patří taipan nebo eastern brown snake. Jsou ale velmi plaší a útoky jsou extrémně vzácné. Když vidíte hada, stačí ustoupit a nechat ho odejít.
  • Krokodýli – výhradně na tropickém severu. Tamní pláže a řeky jsou označené cedulemi a místní dobře vědí, kde je bezpečno.
  • Medúzy – tzv. box jellyfish se vyskytují v teplejších vodách na severu během léta (listopad–duben). Na plážích jsou ochranné sítě, varování i možnost nosit ochranné obleky do vody.
  • Kasuár – velký nelétavý pták připomínající emu. Může být nebezpečný, pokud se cítí ohrožen, ale šance na setkání v běžném životě je minimální. A popravdě – většina Australanů ho naživo nikdy neviděla.
  • Varan (goanna) – vypadá jako malý drak, je ale plachý a lidem neublíží. Když ho potkáte v přírodě, uteče dřív, než ho stihnete vyfotit.
  • Štíři – ano, i v Austrálii žijí, ale většina druhů není pro člověka vážně nebezpečná. Navíc žijí spíš v suchých a skalnatých oblastech, takže pokud se neplazíte po poušti, pravděpodobně na žádného nenarazíte.

Jak se chránit – a zbytečně se nebát

Australané s těmito zvířaty žijí celý život – a nechodí s plamenometem na zahradu. Jsou zvyklí a vědí, jak se chovat. Turisté nebo studenti to zvládnou úplně stejně:

  • Noste pevnou obuv do přírody.
  • Nesahejte pod kameny, do štěrbin nebo do dutin stromů.
  • Koupejte se jen tam, kde je to povolené.
  • Respektujte výstražné cedule.
  • A hlavně: zvířata nevyhledávejte a nenechte se zlákat k „dobrodružnému focení“.

Méně strachu, víc objevování

Místo strachu to berte jako příležitost – potkat na vlastní oči varana, pozorovat klokany, vidět papoušky lítat volně mezi palmami nebo zahlédnout delfína při západu slunce je zážitek, na který se nezapomíná. Australská příroda je divoká, ale krásná. A když k ní budete mít respekt, vrátí vám to nezapomenutelnými zážitky.

Zvířata, která jsou u nás v učebnicích nebo v ZOO, tam potkáte naživo. A to je něco, co vám žádná přednáška ani dokument nenahradí.

Sledujte nás na Instagramu

Nastavení soukromí
Nastavení soukromí